AYDINLATMA - ELEKTRİK:
Bakan Albayrak: 'Elektrik enerjisinde dışa bağımlılık oranı yüzde 50,7”

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, rüzgâr ve güneş enerjisi potansiyeli, yıllık enerji tüketiminin çok üstünde olan Türkiye’nin, elektrik enerjisindeki dışa bağımlılık oranıyla ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’a soru önergesi sundu.

Gürer, soru önergesinde, “Ülkemizde yıllık kaç kilovatsaat(kWh) elektrik enerjisi tüketimi yapılmaktadır? Türkiye'nin elektrik enerjisinde dışa bağımlılık oranı kaçtır? Ülkemizin, güneş enerjisi ve rüzgâr enerjisi potansiyelinin yıllık elektrik tüketiminden katbekat fazla olduğu bilinmektedir. Kömürle elektrik üretimi ve Hidroelektrik Santralleri (HES) dışında, Türkiye'nin 'Güneş Enerjisi' ve 'Rüzgâr Enerjisi' ile elektrik üretimi potansiyeli kaç kilovatsaattir?” şeklinde sorular yöneltti.
 
279.3 milyar kWh enerji tüketildi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Gürer’in soru önergesine verdiği yanıtta, “Türkiye 2016 yılı elektrik enerjisi tüketimi 279,3 milyar kWholarak gerçekleşmiştir. Geçen sene üretilen elektrik enerjisinde dışa bağımlılık oranı yüzde 50,7 olarak gerçekleşmiştir” açıklamalarında bulundu.

Kömürle enerji üretiminde çevresel faktörler

Gürer, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına yönelttiği bir başka soru önergesinde ise “Enerji dönüşümü için büyük potansiyele sahip olan ülkemizde, Bakanlığınızın kömür santrallerinin çoğaltılarak kömürle elektrik enerjisi üretiminin artırılması projesinde Ar-Ge ile çevreci bir üretime yönelik araştırmalar yapılmakta mıdır?” şeklindeki soruya da yanıt istedi.

Albayrak, bu konudaki soruya da “TÜBİTAK ile Bakanlığımız arasında imzalanan iş birliği protokolleri kapsamında, termik santraller için Türk Linyitlerine Uygun Yakıcı Geliştirilmesi Projesi ile Bakanlığımız ilgili kuruluşu Elektrik Üretim Anonim Şirketi tarafından desteklenen, ‘Termik Santral Teknolojilerinin Geliştirilmesi ve Yerlileştirilmesi (MİLTES)’ ve ‘Milli Termik Santral Kükürt Arıtma Sisteminin Geliştirilmesi ve Yerlileştirilmesi (MİLKAS) ‘projeleri hususunda araştırmalar yapılmıştır” ifadelerini kullandı.
 
“Enerji kaynaklarımızı değerlendiremiyoruz”

Türkiye’nin güneş ve rüzgâr enerji potansiyelinin, yıllık enerji tüketiminin çok üstünden olduğunun belirlendiğine dikkati çeken Gürer, “Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı noktasında, ülkemiz çok geride kalmıştır. Güneş enerjisinden ve rüzgâr enerjisinden yeterince faydalanabilmiş olsaydık, bugün kullandığımız elektrik enerjisinde dışa bağımlı olmaktan kurtulduğumuz gibi dışarıya elektrik enerjisi satabilirdik” diye konuştu.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Prizde ahşap sıcaklığı
Elektrik anahtarı ve priz sektörünün önde gelen firmalarından VİKO’nun Artline Serisi’nin NOVELLA modelleri...

Haberi Oku