'Deprem riskine karşı, konut alırken beton kalitesine dikkat edilmeli”

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, TÜİK verilerine göre ilk ve ikinci el konutların satışında artışlar olduğunu belirterek, alınacak konutlarda kaliteli beton kullanılıp kullanılmadığına dikkat edilmesinin önemine değindi.

Türkiye’nin, deprem bölgesinde olduğunu ve yaşanan depremlerden en çok etkilenen ülkeler arasında yer aldığını ifade eden Özdemir, “Depremin yıkıcı etkilerinin acısını zamanında en derinden yaşadık. Bu nedenle inşaatlarda beton kalitesine çok önem gösterilmeli. Deprem riskine karşı konut alırken beton kalitesine dikkat edilmeli. Konut alımlarında semt ve ulaşım gibi özelliklerden daha önce depreme dayanaklı binalara önem verilmeli. Yapılan araştırmalar, konut satın alan müşterilerin inşatta kullanılan beton konusunda bilinçli olmadığını gösteriyor. Yapının temeli, tasarımı ve kullanılan malzemelerin sağlamlığı gibi etkenler de depremin gücüne karşı dayanıklılık açısından önem taşıdığını unutmamak gerekir” dedi.

Özdemir, Yapı Denetim Yasası’nda belirtilen gerekliliklere firmaların uymak zorunda olduğuna işaret ederek, konut firmalarının güçlü mühendislik hizmetine sahip, kalite kontrol birimi en iyi şekilde yapılandırılmış projeleri tercih etmeleri gerektiğini kaydetti. 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

“Geleceğin mimarları, betonu yeniden şekillendirdi”
Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) tarafından gerçekleştirilen BETONART Mimarlık Yaz Okulu’nun...

Haberi Oku