DEKORASYON:
Marshall dekorasyonda yaşanan sorunlar için ipuçları

Marshall uzmanları, küf tutan duvarlar, duvarlardaki çatlak ve delikler, düzgün olmayan yüzeylerdeki sorunları gidermede, rulo ve fırça izi bırakmadan boya yapma konularında öneriler sunuyor.

Küflü duvarlara dikkat 

Çoğu evde bodrum katı, çamaşır odası ve banyo gibi alanlar rutubetlenebilir, uygun havalandırma ve kuru şartların sağlanması ile küfün ilerlemesini önlemek gerekir. Banyolarda ve bodrumda aspiratörü açmak sorunu çözmezse nem alma cihazı kullanmak yararlı olur. Sorun yine de devam ederse, duvara küf önleyici veya mantar önleyici solüsyon sıkmayı deneyebilirsiniz. 

Fark edilir çatlak ve delikleri doldurun

Duvarlarda delikler varsa, boyamaya başlamadan önce bu deliklerin doldurulması önemlidir. Duvarınızdaki delikte toz varsa, bunları fırçalayarak çıkarın ve ardından bir bıçak veya ıspatula kullanarak çok amaçlı dolgu malzemesi ile doldurun. Taşan dolgu malzemesini silerek temizleyin ve bıçak ağzı ile yüzeyi düzeltin. Derin delikler için, bir sonraki katmanı uygulamadan önce yapılan dolgu katmanının kurumasını beklemek gerekir. Gerçekten pürüzsüz bir yüzey için bir parça kuru zımpara kâğıdı ile alanı zımparalayın, ardından bir kat astar veya inceltilmiş bir kat boya sürün ve son olarak tüm duvarı boyayın.

Önce düzgün olmayan yüzeyleri düzeltin

Duvarınızda çok fazla delik ve tümsek varsa, ilk olarak kaplama kâğıdı uygulamanız ve ardından bunun üzerini boyamanız gerekir. Kaplama kâğıdı çoğu hırdavatçı dükkânında bulunabilir, ancak kendi başınıza yapma konusunda şüpheniz varsa bu iş için bir dekoratör tutabilirsiniz. Bu genellikle yatay şeritler halinde yapılan ve “yatay astarlama” olarak bilinen bir işlemdir.

Rulo izi bırakmadan boyamanın püf noktaları

Boya yaparken en sık görülen dekorasyon hatası rulo izi bırakmaktır. Bunu önlemek için uygun boya rulosu kullanmak yeterli. Çoğu boyama işi için ideal rulo orta “tüylü” (kalınlık) rulodur. Kısa tüyler çok fazla boya tutmaz, bu nedenle sürekli yeniden boya uygulamanız gerekir. Uzun tüyler çok fazla boya tutar ve rulo izi bırakır. Mümkünse, ucuz köpük rulo satın almaktan sakının, çünkü bu rulolar kaliteli rulolardan daha fazla su emerler.

Fırça darbesi izi bırakmaktan sakının

Daha az su emerek ağır fırça izlerini önlemeye yardımcı olduğu için, su bazlı boyalara en uygun fırça sentetik kıllı fırçadır. Dar bir alanı boyuyorsanız, köşelere ve oluklara kolaylıkla girmenize yardımcı olması için konik uçlu kılları olan bir fırça seçin. Kestirme yapmak için bir fırça kullanıyorsanız, bir kenarı diğerinden daha uzun olan açılı bir fırça seçmek en uygunudur. 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Vitra, iF’ten 8 yeni ödül
Vitra, Stix serisiyle, iF’in altın ödülünü almaya hak kazandı.

Haberi Oku