ENERJİ:
AOSB'de 'Sanayide Enerji Verimliliği” semineri düzenlendi
Enerji verimliliği danışmanlık şirketi Genel Müdürü Altuğ Karataş, Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi (AOSB) Seyhan Toplantı Salonu’nda düzenlenen “Sanayide Enerji Verimliliği Uygulamaları ve Finansman Yöntemleri” konulu eğitim seminerinde, kalkınan ve nüfusu artan Türkiye’nin enerji tüketiminin hızla arttığını söyledi.

Enerji verimliliğini “Tüketilen enerji miktarının üretim kalitesini, iletme karlılığını azaltmadan, ekonomik kalkınmayı ve sosyal refahı engellemeden en aza indirilmesi” olarak tanımlayan Karataş, dünyada savaşların ana sebebinin “enerji” meselesi olduğunun altını çizdi.

Karataş, her geçen gün enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji kaynaklarının öneminin arttığını vurgulayarak, “Enerji verimliliği, harcanan her birim enerjinin daha fazla hizmet ve ürüne dönüştürülmesi, ülkenin ulusal ve uluslararası alanda rekabet gücünün artması demektir” dedi.

Enerji kaynaklarını, “Petrol, kömür, doğalgaz, nükleer, yenilenebilir enerji çeşitleri hidroelektrik, güneş ve rüzgâr” biçiminde sıralayan Karataş, dünyadaki enerji rezervlerinden kömürün 470, uranyumun 150, doğalgazın 75, petrolün 21, petrol türevlerinin 65 yıl ömrünün kaldığını belirtti.

Fosil kaynaklı enerji rezervlerinin oluşmasının yaklaşık 500 milyon yıl sürdüğünü hatırlatan Altuğ Karataş, “Bunların büyük kısmının tüketilmesi ise 200 yıl içerisinde gerçekleşmiştir. Gelişmiş ülkelerdeki enerji verimliliği uygulamalarının artması ve enerji üretim teknolojilerinin gelişmesinden dolayı rezervlerin kalan ömürlerinde son 20 yıl içerisinde önemli bir değişiklik olmamıştır. Sürekli tükettiğimiz enerji kaynakları sınırlıdır. Dolayısıyla bir süre sonra bunların hepsi bitecektir. Ya alternatif enerji kaynaklarını bulacağız ya da mevcut rezervleri olabildiğince verimli kullanacağız. Bu yaptıklarımızla dünyayı kurtaramayız, sadece dünyanın ölümünü geciktiriyoruz” ifadelerini kullandı.

“Kişi başına enerji tüketimi artacak”

Gayri safi yurtiçi hasıla başına tüketilen birincil enerji miktarını temsil eden ve dünyada enerji verimliliği karşılaştırılmasında kullanılan “Enerji yoğunluğu” kavramı üzerinde duran Karataş, şöyle devam etti:

“Son 35 yıldır ABD’nin en büyük yerli enerji kaynağı enerji verimliliği olmuştur. Almanya’da 1990 yılından itibaren enerji verimliliğindeki iyileştirmeler ve eski Doğu Almanya bölgesindeki verimsiz sistemlerin yenilenmesi sonucu ekonomik büyüme devam ederken birincil enerji tüketimi azalmıştır. Türkiye’nin enerji yoğunluğu 0,243, Japonya’nın 0,09, ABD’nin 0,25, OCED ülkelerinin 0,19’dur. Gelişmiş ülkelerin seviyesine çıkarken kişi başına tüketimi artıracağız. Ancak enerji verimliliği konusunda da ilerlememiz gerekir. Türkiye’nin kişi başına tüketimi 1,58 iken, Japonya’nın 4,09, Amerika’nın 7,98’dir. Bu rakamların manası şudur: 10 yıl önce her evde klima, kurutma cihazı, televizyon yoktu. Şimdi her evde bu ürünlerden iki üç tane var. Gittikçe teknolojiden daha fazla yararlanıyoruz. 10, 15 yıl içinde kişi başına tüketimimiz iki üç misli artacaktır. Buda bizim için ayrı bir handikaptır.”

Türkiye’de enerjinin yüzde 32,4’nün sanayide, yüzde 32,8’nin konutta, yüzde 25’nin ulaşımda, yüzde 7’sinin tarımda ve yüzde 3’nün diğer alanlarda tüketildiğini anlatan Karataş, sanayide yüzde 20-25, inşaatta yüzde 30-35, ulaşımda yüzde 15-20 tasarruf potansiyelinin bulunduğunu bildirdi.

“İşletmelerde yüzde 5 ile 40 arasında tasarruf potansiyeli”

Karataş, şöyle devam etti: “Geçmişten günümüze sanayide enerji kullanımının sanayi üretim endeksine oranına bakıldığında, diğer ülkelere nazaran ülkemizin bu oranı fazla düşüremediği ortaya çıkmaktadır. Değişik sektörlerde gerçekleştirilen enerji denetleme çalışmaları neticesinde sanayi tesislerinde ve endüstriyel işletmelerinin yüzde 95’inde yüzde 5 ile yüzde 40 arasında enerji tasarrufu potansiyeli vardır. Hiç yatırımsız veya az yatırımlı önlemlerin uygulanması ile asgari yüzde 10 oranında enerji tasarrufu sağlamak mümkündür.”

Sunumunda “Enerji Verimliliği Mevzuatı” konusu üzerinde duran Karataş, yıllık toplam enerji tüketimi bin TEP ve üzeri olan endüstriyel işletmelerin çalışanları arasından enerji yöneticisi görevlendirmesinin zorunlu olduğunu açıkladı.

Çok sayıda işletme temsilcisinin ilgiyle dinlediği Karataş, konuşmasının sonunda katılımcıların sorularını cevapladı. 
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Türkiye, elektrikte Avrupa’ya göre 10 kat...
EnerjiSA Dağıtım Şirketleri Genel Müdürü Murat Pınar, Türkiye'deki elektrik müşterisi sayısının...

Haberi Oku