Adana inşaat sektörü temsilcileri Berlin'de Bautec Yapı ve İnşaat Fuarı'na katıldı
Adana Ticaret Odası (ATO), kentin dış ticaret kapasitesini geliştirmek ve üyelerinin ihracatını artırmak amacıyla Türkiye’de ilk kez uygulanan Meslek Grupları Destek Programı kapsamında inşaat, inşaat malzemeleri ile mimarlık ve mühendislik sektörlerinde faaliyet gösteren 114 üyesini Almanya’nın Başkenti Berlin’de düzenlenen dünyanın en prestijli organizasyonlarından biri olan Bautec Yapı ve İnşaat Fuarı’na götürdü.

ATO Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Özel’in Başkanlık ettiği, Meclis Üyeleri Yasin Işık, Halil Rüzgâr, Yüksel Ülke, Kenan Fitik, Necati Fidan, Recep Altıparmak, İsmail Acı ve Ahmet Yüreli’nin yanı sıra 7 meslek komitesine mensup 114 kişiden oluşan ATO Heyeti Bautec Yapı ve İnşaat Fuarı’nın açılışına katıldı. ATO üyeleri, fuarın resmi açılışının ardından son teknoloji inşaat sistemlerinin bir araya geldiği ve her yıl adeta yeni buluşların şovuna dönüşen Bautec Berlin 2018 Uluslararası Yapı ve İnşaat Teknolojileri Fuarı'nda katılımcı firmaların stantlarını gezdiler. Firma temsilcilerinden, sergilenen ürün ve teknolojilerin fiyat, kullanım kolaylığı ve ürünün adaptasyonu hakkında bilgiler alan ATO üyelerinin büyük bölümü, fuar sonrasında daha geniş kapsamlı görüşme yapmak üzere randevulaştılar.

Türk-Alman Ticaret Odası’na iş birliği ziyareti

 ATO Heyeti, Berlin’de faaliyet gösteren Türk-Alman Ticaret Odası’na gerçekleştirdiği ziyarette önümüzdeki dönemde yapılabilecek iş birliği ve yatırım olanaklarına ilişkin görüş alışverişinde bulundu. Türk-Alman Ticaret Odası Genel Sekreteri Okan Özoğlu, Adana’dan kalabalık bir heyetin Almanya’ya gelmiş olmasının her açıdan sevindirici olduğunu ifade ederek, “TOBB’ye bağlı olarak hizmet veren Türk-Alman Ticaret Odası’nın birincil görevi, Türkiye’den gelen yatırımcıya altyapı desteği vermektir. Almanya’nın ticaret mevzuatı ve işleyişi hakkında destek oluyoruz. Almanya’da direkt olarak Türk yatırımcıya rehberlik eden tek odayız. Burada sorun yaşayan Türk firmalarına çözüm üretmek ve konuyu gerektiğinde Almanya’nın en üst birimlerine ulaştırabilecek bir güce sahibiz. Burada iş yapmak isteyen tüm girişimcilere kapımız her zaman açık”  dedi.

ATO Heyeti’ne Başkanlık eden ATO Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Özel de, ATO üyelerinin dış pazarlarda yer alması için her türlü olanağı kullandıklarını ifade ederek, “Türkiye’de, üyelerini fuar ve dış etkinliklere götürmek için bütçe ayıran tek odayız. Bugün de, Adana’nın aktif üyeleri arasında önemli bir çoğunluğa sahip inşaat sektörü temsilcilerinin Bautec Berlin 2018 Uluslararası Yapı ve İnşaat Teknolojileri Fuarı'na katılımlarını sağladık. Almanya ile Adana arasındaki ticaret ve işbirliği hacminin bu ziyaretin ardından önemli ölçüde artış göstereceğine inanıyorum. Bu ziyaretten sonra, Almanya’da iş yapmak isteyen Adanalı firmaların en önemli yol göstericisi Türk-Alman Ticaret Odası olacaktır” diye konuştu.

Alman Ticaret ve Yatırım ajansı temsilcisi Flerida Cortizo’nun da, yatırım ve iş birliği olanaklarına ilişkin sunum yaptığı ziyarette, ATO Heyeti Başkanı Mehmet Özel ve Türk-Alman Ticaret Odası Genel Sekreteri Okan Özoğlu, günün anısına Berlin ve Adana’yı simgeleyen hediye sundular.

Menevşe: “Amacımız, ticaret ağını genişletmek”

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe, Bautec Berlin 2018 Uluslararası Yapı ve İnşaat Teknolojileri Fuarı'na 114 kişi ile katılımın oda tarihinde bir ilk olduğunu ifade ederek, “ATO olarak bir rekora imza attık. İnşaat sektörünün 7 ayrı komitesine mensup 114 kişilik heyette bulunanlar kendi iştigal alanlarına ilişkin inceleme yapma şansını buldular. Türkiye’de bir oda tarafından ilk kez uygulanan Meslek Komiteleri Destek programı ile talep eden tüm üyelerimize yurtiçinde ve yurtdışında fuarları ziyaret etme ve stant satın alarak bu fuarlara katılma imkânı sağladık. Sunduğumuz desteklerin yeni pazar ve iş birliği arayışında etkin olarak kullanılması memnuniyet verici. Bu tür organizasyonların en kısa zamanda ihracat rakamlarına yansıyacağına inanıyoruz” görüşlerini dile getirdi.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Adana’da fuarcılık sektörü zenginleşiyor
Adana’da faaliyete başlayan 2K Fuarcılık’ın tanıtımı, HiltonSA Oteli'nde düzenlenen toplantıyla...

Haberi Oku