GAYRİMENKUL:
Amerika'da ev sahibi olmak zor değil

Amerika’nın en gözde bölgelerinde yatırım imkânı sunan, gayrimenkulde mesafeleri yok eden isteamerika.com’a ilgi her geçen gün büyüyor. Yatırımcılara danışmanlık hizmeti veren portal sunduğu kiracı garantili evleriyle tercih sebebi oluyor.

Amerika’da yatırım yapmak isteyenlere yol gösteren ve “Amerika’da insanları ev’lendiren adam” olarak bilinen isteamerika.com kurucusu Bahtiyar Yurtoğlu, son yıllarda yurt dışında konut alıp yeni bir hayata yelken açanların ya da gayrimenkulleri yatırım amaçlı değerlendirenlerin sayısının çığ gibi arttığını söyledi.

Bu kapsamda en çok tercih edilen ülkelerin başında 2008’de meşhur Lehmen Brothers krizinin patlak vermesiyle ABD’nin olduğunu belirten Yurtoğlu, “ABD’de 2006 yılının kasım ayında 230 bin dolar olan ev fiyatları, 2011 yılının sonunda 92 bin 500 dolara kadar düştü. 2017 yılının sonunda ise 176 bin dolara kadar çıktı. Bu0 yükselişin devam edeceği, 2018 yılının sonunda ev fiyatlarının 182 bin 600 dolara çıkması ve fiyat artışının devam etmesi öngörülüyor” dedi.


Krizi fırsata çevirdi

Enerji projeleri yatırımcılığı için 2008 yılında Florida’ya gittiğini, Eylül 2008’de meşhur krizinin patlak vermesiyle emlak sektörüne adım atarak isteamerika.com’u kurduğunu anlatan Yurtoğlu, emlak fiyatlarının bir anda düşmesini büyük bir fırsat olarak değerlendirerek ABD’deki ilk evini aldığını ifade etti.

Açık artırma usulüyle yapılan bir satışa katılarak ev sahibi olan Yurtoğlu süreci şöyle anlattı: 

“1 yıl öncesinde 180 bin dolar üzerinden bankanın yüzde 100 finanse ettiği dairenin liste fiyatı 80 bin dolardı. Ben, evi 40 bin dolar bedelle satın alıp ertesi gün de 700 dolar üzerinden kiraya vermiştim. Böylece ABD’deki ilk evimi satın aldım ve emlak yatırım sürecim de bu şekilde başlamış oldu. Zaman içinde yatırımlarım arttı ve kendi sistemimi kurdum. Kısacası, krizin yarattığı fırsatı gördüm ve değerlendirdim. ABD’deki evler İstanbul’un birçok semtindeki evlerden çok daha uygun fiyata satılıyor. ABD’deki ev fiyatları hala yükselmeye devam ediyor. Orada satın alınacak evlerin kira getirisi yüksek. Amerika’da ev sahibi olmak düşünüldüğü kadar zor değil. En büyük soru işareti evin takibi konusunda oluyor. Ciddi bir eğitim sonrası akredite olup, takibi yürüten ve müşterilerin gelirlerini garantileyen yönetim firmaları ile iş birliklerimiz var. Onlar sayesinde her ne olursa olsun ev sahibine kirasının ödenmesini sağlıyoruz. Amerika’da kira geciktiği takdirde 3 gün içinde ödemenin yapılmasına dair ihtar çekiliyor. Bu prosedür ile 3 gün içinde ödeme yapılmazsa ev boşaltıyor. Bu konuda da müşterilerimize her türlü desteği sağlıyoruz.”

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

“Faiz oranlarının yükselen seyri, talebi...
Emlakjet Genel Müdürü Gizem Moral Kunter, konutta ortalama kredi faizlerinin yüzde 15,79 seviyesine ulaşması...

Haberi Oku