GAYRİMENKUL:
Kira geliri vergi beyannamesinde son gün 26 Mart

Adana Vergi Dairesi Başkanlığı’ndan yapılan duyuruda, 1 Mart Perşembe günü başlayan 2017 yılı dönemine ait Gelir Vergisi Beyannamesi verme süresinin 26 Mart Pazartesi sona ereceği belirtildi.

Duyuruda, ticari, zirai ve mesleki faaliyetinden dolayı gerçek usulde vergilendirilen gelir vergisi mükelleflerinin 2017 yılına ilişkin Yıllık Gelir Vergisi Beyannamelerini 26 Mart 2018 Pazartesi akşamına kadar elektronik ortamda gönderebilecekleri ifade edildi.

Geliri sadece kira, ücret, menkul sermaye iradı veya diğer kazanç ve iratların biri veya birkaçından oluşan mükelleflerin, Gelir Vergisi Beyannamelerini 26 Mart 2018 Pazartesi akşamına kadar Hazır Beyan Sistemi üzerinden kolayca gönderebilecekleri bilgisine yer verilen duyuruda, şu ifadeler yer aldı:

“Hazır Beyan Sistemine, Gelir İdaresi Başkanlığımız internet sayfası (www.gib.gov.tr) üzerinden ulaşılabilir. Hesaplanan 2017 yılına ait gelir vergisi, 2018 yılının Mart ve Temmuz aylarında olmak üzere iki eşit taksitte ödenebilir. Mükellefler, vergilerini, vergi tahsiline yetkili olan banka şubelerine, bağlı bulunulan vergi dairesine, bağlı bulunulan vergi dairesinin bildirilmesi şartı ile herhangi bir vergi dairesine ödeyebilir. Ayrıca, Hazır Beyan Sistemi ile beyan edilen kira, ücret, menkul sermaye iradı, diğer kazanç ve iratlardan kaynaklı gelir vergisinin Gelir İdaresi Başkanlığımız internet sitesi üzerinden anlaşmalı bankaların banka/ kredi kartları ile ödenmesi mümkün bulunmaktadır. İnternet üzerinden yapılacak ödemelerde herhangi bir mağduriyetin oluşmaması için, tarayıcıya www.gib.gov.tr ya da bankaların resmi internet adresleri yazılarak giriş yapılmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.”

Bilgilendirme çalışmaları

Duyuruda, mükelleflerin, 2017 yılında elde ettikleri kazançlarına ilişkin Gelir Vergisi Beyannamelerini verirken,  Vergi Dairesi Başkanlığı tarafından kazanç türü itibariyle hazırlanan rehber ve broşürlerden faydalanabilecekleri, bu bilgilere de yine Vergi Dairesi Başkanlığı’nın internet sayfasında yer alan “Yardım & Kaynaklar” bölümünden ve GİB Mobil uygulamasından ya da vergi dairelerinden ulaşılabilecekleri bildirildi.

Yaşlı ve engelli mükelleflere yardım hizmeti

Kira geliri elde eden 60 yaşını doldurmuş mükellefler ile engelliliği veya hastalığı nedeniyle vergi dairesine gidemeyecek durumda olan mükelleflere yönelik çalışma olduğu bilgisine de yer verilen duyuruda, “Bu vatandaşlarımızın Vergi İletişim Merkezini (444 0 189) arayarak randevu talep etmeleri halinde adreslerine gidilerek beyannamelerini doldurmalarına yardımcı olunacaktır” ifadelerine yer verildi.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

“Faiz oranlarının yükselen seyri, talebi...
Emlakjet Genel Müdürü Gizem Moral Kunter, konutta ortalama kredi faizlerinin yüzde 15,79 seviyesine ulaşması...

Haberi Oku