GAYRİMENKUL:
Konut almanın tam zamanı
Konut sektörüne can suyu olacak düzenlemeler ve kampanyaların peş peşe gelmesi, yapı firmaları temsilcileri ile alıcıların yüzünü güldürdü. Bakanlar Kurulu kararıyla konut teslimlerinde uygulanan yüzde 18'lik KDV’nin 31 Ekim'e kadar yüzde 8'e, tapu harcı oranının yüzde 4'ten 3'e indirilmesi, kamu bankalarının 500 bin TL'ye kadar olan konut kredilerini 11 Mayıs 2018 tarihinden itibaren 10 yıla kadar olan vadelerde aylık faiz oranını yüzde 0,98'e çekmesi ve 40’ı aşkın gayrimenkul firmasının peşin ve kredili alımlarda yüzde 20 indirim kampanyası, sektöre adeta can suyu oldu. 

Ellerinde yaklaşık 100 bin konut bulunan ve 15 Mayıs-15 Haziran tarihleri arasında geçerli olacak kampanyada 9 milyar liralık satış hedefleyen 40’ı aşkın firmanın bir hafta içindeki satışının, 2 bin konutu geçtiği bildirildi.

Gayrimenkul sektörü temsilcileri, indirim ve kampanyaların sektöre hareketlilik getirdiğini, özellikle kredi faizlerinin yüksek olduğu bir ortamda atılan adımların gayrimenkul sektöründeki satışların ivme kazanması açısından oldukça önemli olduğunu belirtti.

Konut almanın tam zamanı olduğunu söyleyen sektör temsilcileri, “Atılan adımlar, hem konut sektörü hem de yeni ev sahibi olmak isteyenler açısından olumlu gelişmeler. Bu gelişmeler, ekonomik olarak piyasaya ciddi bir katma değer katarak canlanma getirecek. Bunun belirtilerini, daha ilk günlerde görmeye başladık. Ancak indirim ve kampanyaların süresinin daha uzun olması kanaatindeyiz. Ayrıca işyeri teslimlerinde uygulanan KDV oranının yüzde 18’den yüzde 8’e düşmesi de sektörün canlanmasına artı değer katacak” ifadelerini kullandı.

Hazırlayan: Ali Güreli
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

“Faiz oranlarının yükselen seyri, talebi...
Emlakjet Genel Müdürü Gizem Moral Kunter, konutta ortalama kredi faizlerinin yüzde 15,79 seviyesine ulaşması...

Haberi Oku