GAYRİMENKUL:
Konutta indirim ve kampanyalar talepleri yükseltti
Bakanlar Kurulu kararıyla konut teslimlerinde uygulanan yüzde 18'lik KDV, 31 Ekim'e kadar yüzde 8'e, tapu harcı oranı da yüzde 4'ten 3'e indirildi. Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre 31 Ekim 2018 tarihine kadar tapu işlemleri üzerinden binde 20 oranında alınan tapu harcı, konut ve işyerlerinde binde 15 olarak yeniden belirlendi.

Başbakan Binali Yıldırım'ın, konut kredilerinin yüzde 1’in altına çekileceği açıklamasıyla harekete geçen kamu bankaları, 500 bin TL'ye kadar olan konut kredilerinin 11 Mayıs 2018 tarihinden itibaren 10 yıla kadar olan vadelerde aylık faiz oranının yüzde 0,98'e indirildiğini açıkladı.

Sektörü canlandırmak amacıyla atılan bu adımlar karşısında gayrimenkul sektörünün çatı örgütleri de bir araya gelerek kampanya kararı aldı. Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER), İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) ile Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) tarafından yapılan ortak açıklamada, peşin ve kredili alımda yüzde 20 indirim yapılacağı belirtildi. 15 Mayıs-15 Haziran tarihleri arasında geçerli olacak kampanyada peşinat oranı da yüzde 20’den yüzde 5’e çekildi.

9 milyar liralık satış hedefleniyor

Kampanyaya katılan 40’ı aşkın firmanın portföyünde, yaklaşık 100 bin konut bulunduğu ve yüzde 20 indirimle 9 milyar liralık satış yapılmasının hedeflendiği ifade edildi.

Bakanlar Kurulu’nun konut sektörünü rahatlatacak kararları, konut kredisi kampanyaları ve gayrimenkul sektörünün çatı örgütlerinin açıklamaları, ev sahibi olmak isteyenleri sevindirirken, taleplerde yükseliş başladığı bilgileri de gelmeye başladı.

"Sektör canlanacak"

Adana Kamu Müteahhitleri Derneği (AKAMDER) Başkanı Mustafa Karslıoğlu, konut sektörüyle ilgili bu gelişmelerin, ekonomik olarak piyasaya ciddi bir katma değer katarak canlanma getireceğini söyledi.
Tek isteklerinin, indirim ve kampanyaların seçimden sonra da devam etmesi olduğunu vurgulayan Karslıoğlu, “Ayrıca, sadece kamu bankaları değil, tüm özel bankaların da konut kre
disi kampanyasına katılmaları gerekir.  Konut kredisi faizlerin düşmesi sektöre can suyu 
oldu. Tüketici eski orana göre bir dairede 70 - 80 bin TL daha az ödeyecek. İnanıyorum ki birkaç ay içerisinde satılık levhaları bir bir inecek. Sektörde hareketlenme başladı” dedi.

“Daha önce alınan krediler yeniden yapılandırılmalı”

Karslıoğlu, konut kredilerindeki faiz oranlarının düşürülmesiyle ilgili kararın, daha önce konut kredisi çekenleri de kapsaması gerektiğini belirterek, “Daha önce kredi kullananlara da yeni konut faizi oranlarından yapılandırma imkânı verilmeli. Yapılandırmada, dosya masrafı gibi ekstra giderler talep edilmemeli” ifadelerini kullandı.

“Ertelenen alımlar başlayacak”

AKAMDER Başkanı Mustafa Karslıoğlu, kararlar ve kampanyaların hem üretici, hem de tüketici lehine olduğunu söyleyerek, şunları kaydetti:

"İnşaat sektöründeki likiditenin artması, diğer sektörlere de olumlu yansıyacak. İlk çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre konut satışlarında yüzde 15 gibi bir düşüş vardı. Önümüzdeki üç aylık süreçte bunu telafi ederek geçen yılı yakalarız. Geçen yıl 1,4 milyon konut satılmıştı. Bu şekilde gitseydi yakalayamazdık. Ancak şimdi geçen yılı yakalayacağımızı düşünüyorum."
 

Hazırlayan: Ali Güreli
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

“Faiz oranlarının yükselen seyri, talebi...
Emlakjet Genel Müdürü Gizem Moral Kunter, konutta ortalama kredi faizlerinin yüzde 15,79 seviyesine ulaşması...

Haberi Oku