GAYRİMENKUL:
Yeni konut satışında senet kullanım oranı yüzde 44 oldu
Türkiye İş Bankası’nın desteği ile hazırlanan ‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ ve ‘REIDIN Emlak Endeksi’ kasım ayı sonuçları açıklandı. ‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ne göre; yeni konutlarda stok erime hızının yüzde 3.3 olduğu kasım ayında, fiyat artışı bir önceki aya göre 0.17, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 4.10 oranında gerçekleşti.

Türkiye genelinde 68 ili kapsayan ‘REIDIN Emlak Endeksi’ kasım ayı sonuçlarına göre ise konut fiyatlarında bir önceki aya göre yüzde 0.89 oranında artış yaşandı.

‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ 2017 Kasım ayı sonuçlarını değerlendiren GYODER Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, “Kasım ayında Tüketici Fiyat Endeksi’nde yüzde 1.49, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi’nde yüzde 2.02 artış gözlemlenmesine rağmen markalı konut üreticilerinin aylık yüzde 0.17 oranında fiyat artışına gitmeleri, ekimde olduğu gibi artan maliyetleri fiyatlara yansıtmadıklarını gösteriyor. Ayrıca Kasım ayı yeni konut satışlarında peşinat kullanım oranı yüzde 26, banka kredisi kullanım oranı yüzde 30 ve senet kullanım oranı yüzde 44 olarak gerçekleşti. Banka kredisi kullanım oranı -11 puan azalırken, senet kullanım oranının 14 puan artmasında, firmalarca uygulanan kampanyaların yanı sıra kredi faiz oranlarındaki artışın da etkili olduğunu söyleyebiliriz” dedi.Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

“Faiz oranlarının yükselen seyri, talebi...
Emlakjet Genel Müdürü Gizem Moral Kunter, konutta ortalama kredi faizlerinin yüzde 15,79 seviyesine ulaşması...

Haberi Oku