GÜNDEM:
Bakan Özhaseki: 'Kentsel dönüşüm artık bir lüks değil, zorunluluk'

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Türkiye’nin 20 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren saygın sivil toplum kuruluşlarından Mimar ve Mühendisler Grubu (MMG) ile “Herkes İçin Şehir” konulu çalışma için bir araya geldi. Türkiye’nin kalkınması ve gelişmesinde büyük etkisi bulunan mimari, çevre ve şehircilik konularında önemli açıklamaların yer aldığı buluşmada, güncel ülke sorunlarına çözüm arandı.

“Sağlıklı binalara kavuşmak istiyoruz”

Bakan Özhaseki, Türkiye’nin büyümesine ilişkin ülke sorunlarına çözüm üretmek, mimari, çevre ve şehircilik konularında toplumu bilgilendirmek, bilinçlendirmek ve birlikte düşünmek amacıyla düzenlenen toplantıda, kentsel dönüşümün artık bir gereklilik olduğunu vurguladı.

“Hızla kentsel dönüşüme girmek, sağlıklı binalara kavuşmak istiyoruz” diyen Bakan Özhaseki, şunları söyledi:

“Bir taraftan deprem ülkesiyiz diğer taraftan da insanlarda hala şehirlere doğru göç duygusu ve zenginleşme devam ediyor. O halde Türkiye’de kentsel dönüşüm artık bir lüks değil, zorunluluk. Bunu doğru bir mantıkla yaptığımız zaman Türkiye’nin neredeyse yarısını 15 yıl içinde değiştiririz, dönüştürürüz diye düşünüyorum. Bu ülkenin topraklarının altı iyice hareketli, o hareketliliğe karşı şu andaki teknolojiyle bir şey yapamıyoruz. Ancak onu anlarız, ona uygun davranırız, o zaman işi kurtarırız.”

Şehircilik faaliyetlerine ilişkin önemli bilgiler veren Özhaseki, depremle ilgili tedbirlere değinerek, çalışmaların devam ettiğini kaydetti.

MMG Genel Başkanı Osman Balta da, sağlıklı bir şehir yapılanması için şehirleri insan ve çevre odaklı planlamak gerektiğinin altını çizdi.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

En yenilikçi firma “Kone”
Asansör pazarının önde gelen isimlerinden olan Kone, 8’inci kez FORBES’un en inovatif şirketler listesinde...

Haberi Oku