GÜNDEM:
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan, 'Yöresel Mimari Özelliklere Uygun Konut Projeleri”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kimlikli, geçmiş dönemlere saygılı, estetik kaygıya sahip, kullanıcı odaklı bir şehircilik anlayışıyla şehirlerin planlı ve düzenli gelişmesini sağlamak Türk kültürü ve ananelerimizin devamlılığının sağlanabilmesi için yöresel mimaride yerel yönetimlere ön ayak olmaya devam ediyor.

Bakanlık, yürüttüğü “Kırsal Alanda Yöresel Doku ve Mimari Özelliklerin Belirlenmesi ve Yaygınlaştırılması” çalışmaları kapsamında kırsal yerleşmelerdeki yeni yapıların, yöresel dokuya, doğal şartlara, yöre halkının kültürel özellikleri, yaşam koşulları ve alışkanlıklarına uygun şekilde, afete duyarlı ve güvenli yapılmasını amaçlıyor.

Bu kapsamda yapılan çalışmalarda geleneksel yaşam biçimlerinin gerektirdiği mekânsal organizasyon ve fiziki görünümün modern yaklaşım ile yeniden yorumlanacağı bir yapı biçimi ortaya konuldu. Geleneksel yapı tekniklerinin yeni yapım teknolojileri ile nasıl hayata geçirileceği, modern hayatın beraberinde getirdiği mekânsal kullanımlar ve değişen ihtiyaçların, var olan plan şeması ile nasıl uyum sağlayacağı sorunları üzerinde çalışmalar yapıldı.

Bu çerçevede, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yürüttüğü “Yöresel Mimari Özelliklerine Uygun Konut Projeleri” çalışmaları kitaplaştırıldı. Hazırlanan 1’inci kitapta, Amasya, Balıkesir, Bursa, Edirne, Karabük, Rize ve Trabzon, 2’nci kitapta Denizli, Erzurum, Iğdır, Kars, Kayseri, Muğla, Nevşehir, Niğde, Şanlıurfa, Uşak, geçtiğimiz ay yayınlanan 3’üncü kitapta ise Konya, Karaman, Aksaray, Tokat, Sivas, Gümüşhane, Ankara, Çankırı, Kırıkkale illeri konu alındı.

Kitaba, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü web sayfasında kütüphane sekmesinden ulaşılabiliyor.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

En yenilikçi firma “Kone”
Asansör pazarının önde gelen isimlerinden olan Kone, 8’inci kez FORBES’un en inovatif şirketler listesinde...

Haberi Oku