GÜNDEM:
Çimentoda Haiti atılımı
Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) tarafından 2017 yılının verileri paylaşıldı. 2017 yılı Ocak-Aralık dönemi için açıklanan verilere göre, üretilen çimentonun yaklaşık yüzde 9,9’u ihracata konu oldu. 12 aylık dönemin toplam ihracat (çimento+klinker) lideri, yaşanan düşüşe rağmen ABD olurken, en fazla ihracat artışının yaşandığı ülke ise Haiti oldu. Bu ülkeyi Gana ve Sierra Leone izledi.

TÇMB üyeleri, 2017 yılında çimento üretiminde, geçen yıla oranla yüzde 6,8‘lik bir artış yaşanırken, satışlarda yüzde 8,1 çimento ihracatında ise yüzde 6,9’luk artış gerçekleştirdi. TÇMB üyelerinin 2017 yılı çimento üretimi 81 milyon ton olurken, bu rakamın yaklaşık 8 milyon tonu dış pazarlara ihraç edildi. 

2017 yılı ilk çeyreğinde çimento iç satışları, ocak ve şubat aylarındaki zorlu kış koşulları sebebiyle düşüş gösterdi. Satışlar, mayıs ayında yükselişe geçti. Ramazan sebebiyle haziran ayında satışlar tekrar düşerken 15 Temmuz’daki darbe girişiminin 2016 yılı Temmuz ayındaki olumsuz etkisiyle, 2017 yılı Temmuz ayında aylık bazda yüzde 44,6 büyüme yaşandı. Büyüme trendi sonraki aylarda da devam etti ve aralık ayında ise hava şartlarının olumlu seyretmesi ile satışlarda aylık yüzde 57 oranında artış yaşanırken bu oran yıllık artışın da beklentilerden yüksek çıkmasına sebep oldu. En fazla çimento ihracatı Suriye’ye yapılırken bu ülkeyi ABD ve İsrail izledi.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

En yenilikçi firma “Kone”
Asansör pazarının önde gelen isimlerinden olan Kone, 8’inci kez FORBES’un en inovatif şirketler listesinde...

Haberi Oku