GÜNDEM:
DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarım Yarışması'nda final heyecanı

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından, geleceğin inşaat mühendislerine depreme dayanıklı bina tasarımında akademik bilgilerini pratiğe dönüştürme fırsatı ve depreme dayanıklı yüksek bina tasarımı, analizi ve model yapımı aşamalarında çalışma fırsatı sunmak için düzenlenen ve dördüncü yılına giren Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması'na 51 üniversiteden 76 başvuru yapıldı.

Geleceğin inşaat mühendisleri ve mimarlarına birlikte çalışma imkânı tanıyarak disiplinler arası işbirliği olanağı yaratan yarışmaya, bazı üniversitelerden çok sayıda takım başvurdu.
  
24 takım büyük final için İstanbul'da yarışacak

Yarışma başvuru sürecinin hemen ardından ön elemeler tamamlandı. Yarışmaya başvuran 76 takımdan 24 takım büyük finale katılmaya hak kazandı. İkinci aşaması başlayan yarışmada 24 takıma DASK tarafından maket malzemeleri gönderilecek. Takımlar, final gününe kadar açıklanan teknik şartnameye uygun bir şekilde bina maketi hazırlayacak. Son aşamayı oluşturan yarışma finali ise 6-7-8 Mayıs tarihlerinde Osmanlı Arşivleri Kâğıthane binasında düzenlenecek. Finalde, bina maketlerinin şartnameye uygunlukları, binanın deprem yükleri, analiz etmiş oldukları depremleri simüle eden sarsma masası üzerindeki performansları ve fayda/maliyet oranları değerlendirmeye tabi tutulacak.

Yarışmaya ilgi büyük

DASK Koordinatörü İsmet Güngör,  yarışmaya gösterilen ilgiden memnun olduklarını belirterek, “Başvuruda bulunan tüm takımlara ve onlara yol gösteren değerli hocalarımıza teşekkür ediyorum. Tüm başvurular, proje ön şartnamesinde belirtilen içerik doğrultusunda, jüri ve Teknik Danışma Kurulu tarafından titizlikle değerlendirildi ve finalist takımlar bu değerlendirme sonucunda belirlendi. DASK olarak, ön elemeden geçemeyen takımlara akademik hayatlarında başarılar diliyor ve bir sonraki yarışmamıza da başvurularını mutlaka bekliyoruz. Finale kalan takımlarımıza ise şimdiden başarılar diliyorum” dedi.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

En yenilikçi firma “Kone”
Asansör pazarının önde gelen isimlerinden olan Kone, 8’inci kez FORBES’un en inovatif şirketler listesinde...

Haberi Oku