GÜNDEM:
'Deprem Gerçeği ve Adana” paneli düzenlendi

"28 Şubat Sivil Savunma Günü ve 1-7 Mart Deprem Haftası" etkinlikleri kapsamında, Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu'nda “Deprem Gerçeği ve Adana” konulu panel düzenlendi. Düzenlenen etkinliğe Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Vali Yardımcısı Mustafa Aydın, ilçe kaymakamları ve belediye başkanları ile ilgili yetkililer katıldı. 

Panelde bir konuşma gerçekleştiren Adana Valisi Mahmut Demirtaş, her konuda olduğu gibi deprem ve afet konusunda da üzerinde hassasiyetle durulması gereken en önemli başlığın, eğitim olduğuna dikkati çekti.

Vatandaşlara verecekleri uygulamalı eğitimlerin, afet müdahalesinde elde edilecek başarıyı doğrudan etkileyeceğini belirten Vali Demirtaş  ‘’Bu nedenle okullardan başlayarak kışlalarda, camilerde, iş yerlerinde, kısacası hayatın her alanında, afet ve acil durumlara karşı vatandaşlarımızın bu tip eğitimlere tabi tutulmasının, büyük önem taşıdığını vurgulamakta yarar görüyorum’’ dedi.

“Yeterli ders alınmıyor”

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Türkiye'nin depremi uygulamalı gören bir ülke olduğunu, ancak bu depremlerden yeterli ders alınmadığını söyledi.

“Yap-sat yöntemiyle ticari amaçlı olarak konut üretenlerin daha akıllı, daha vicdanlı ve dürüst davranması gerekiyor" diyen Sözlü, şöyle konuştu:

"Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre aktif deprem kuşağı üzerinde bulunan Türkiye‘deki binaların yüzde 10'u kaçak, 15 milyon civarında olduğu tahmin edilen konut stokunun yüzde 10‘unun yenilenmesi ve yüzde 30‘unun da güçlendirilmesi gerekir. Yapı niteliğine yalnızca inşaat açısından bakmamak gerek, nicelik ve estetik de önemli. Fütursuzca imara açılan delta alanları depreme tedbirde engel teşkil ediyor."

"Yapı stokunun doğru belirlenmesi için çalışmalar hızla başlamalı"

Konuşmaların ardından deprem ve yapı ilişkisine dair bir sunum gerçekleştiren Adana Büyükşehir Belediyesi Projeler Daire Başkanı, İnşaat Yüksek Mühendisi Suphi Civelek, depremi durdurmanın imkânsız, ancak depreme karşı dayanıklı yapı tasarlamak ve inşa etmenin mümkün olduğunu söyledi.

Depremde hayatını kaybeden insanların sorumlusunun doğa değil, depreme karşı dayanıklı yapı inşa edilmemesi olduğuna dikkati çeken Civelek, "Ülkemizde yapı stokunun doğru ve hızlı bir şekilde belirlenmesi çalışmalarına derhal başlanmalıdır. Mühendislik eli değmemiş yapı stokuna ilişkin kentsel dönüşüm ve yenileme uygulamaları çalışmalarına hız verilmeli, tüm kurum ve kuruluşlar tarafından desteklenmelidir" dedi.

Etkinlikte, Türkiye genelinde AFAD bünyesinde yer alan 11 Arama Kurtarma Birlik Müdürlüğünün katıldığı, Insarag Ulusal Akreditasyon Sınavını başarı ile tamamlayarak, sertifika almaya hak kazanan eğitmenlere sertifikalarının takdim edilmesi ile sonlandı. 
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

En yenilikçi firma “Kone”
Asansör pazarının önde gelen isimlerinden olan Kone, 8’inci kez FORBES’un en inovatif şirketler listesinde...

Haberi Oku