GÜNDEM:
'Depreme dair yönetmelikler, kağıt üzerinde kalmamalı”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, Jeofizik Mühendisleri Odası Adana Şube Başkan olan İbrahim Aybirdi ve yönetim kurulu üyeleri ile görevi devreden Melih Baki’yi ziyaret etti.

Türkiye’de deprem öncesi önlemlerin alınması konusunda zaman kaybedilmeden girişimlerde bulunulması gerektiğini belirten Tümer, “Depreme neden olan etkenlerin doğru analiz edilmemesi halinde, geçmişte yaşanan dramlara yenileri eklenebilir. Deprem öncesi etkilerin ve hareketliliğin iyi değerlendirilmesi ve buna göre önlem alınması zorunlu. Depreme dair yönetmelikler, kağıt üzerinde kalmamalı” dedi.

“Zemin etütleri gelişi güzel yapılmamalı”

Tümer, özellikle kentsel dönüşümde uluslararası literatürlerin göz önüne alınarak hareket edilmesinin kaçınılmaz olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Yetkili kurumların, mühendislerle birlikte hareket edip denetimli yapılar ve kentsel dönüşüme imza atmalarıyla birlikte, olası depremlerde can kayıpları asgari düzeye iner, dünyanın başka ülkelerindeki örneklerde olduğu gibi vatandaşın burnunun bile kanamayacağı günlere ulaşılır. Özellikle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve belediyeler eliyle deprem, heyelan, sel yönetmeliklerine uygun çalışmalar yapılmalıdır. Özellikle zemin etütleri gelişi güzel yapılmamalıdır.” 

Jeofizik Mühendisleri Odası Adana Şube Başkan olan İbrahim Aybirdi ise Milletvekili Tümer’e ziyareti için teşekkür ederek, Adana ve Türkiye’de vatandaşların rahat yaşama ulaşabilmesi için yoğun bir çalışma programı düzenleyeceklerini belirtti.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

En yenilikçi firma “Kone”
Asansör pazarının önde gelen isimlerinden olan Kone, 8’inci kez FORBES’un en inovatif şirketler listesinde...

Haberi Oku