GÜNDEM:
'Depremle ilgili açıklanan harita risk değil, tehlike haritasıdır'

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası (JMO) Adana Şube Başkanı Dr. Mehmet Tatar, 01 Ocak 2019 tarihinde yürürlüğe girecek olan yeni “Türkiye Deprem Tehlike Haritası ve Parametre Değerleri Hakkında Karar ve Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği”nin 18.03.2018 tarih ve 30364 (Mükerrer) sayılı Resmi Gazetede yayınlandığını anımsattı.

Söz konusu yönetmeliği hazırlayan komisyonda jeoloji mühendisleri odasının görüşlerinin dikkate alınmadığını öne süren Tatar, “Özellikle mesleğimizi yakından ilgilendiren ‘Deprem Etkisi Altında Temel Zemini ve Temellerin Tasarımı İçin Özel Kurallar’ başlığı ile verilen 16. bölüm birçok tartışmayı da beraberinde getirmiştir" dedi.

Tatar, "Türkiye Deprem Bölgeleri Haritası"nın yayınlanmasından sonra birçok haberler yayınlanmaya başladığını belirterek, bu konuda yanlış paylaşımları önlemek ve kamuoyunu doğru bilgilendirmek adına şunları söyledi:

"AFAD tarafından yayınlanan harita ‘risk haritası’ değildir. Bu harita Tehlike haritasıdır.  Bu haritaya bakarak, ‘İllerin deprem tehlikesi arttı veya azaldı" cümlesini kullanmak doğru değildir. Tehlike değişen bir durum değildir. İllerin deprem tehlikesi o iller ya da yakınından geçen diri fayların, ‘fay parametreleri’ ve ‘deprem tehlikesine’ bağlıdır. Bu tehlikede hiç bir zaman değişmez. Deprem tehlikesi fay parametreleri tarafından belirlenir.  Yani,  bir yerleşim biriminin deprem tehlikesi o diri fayın; fay tipi, fay uzunluğu, kayma hızı, en son ürettiği deprem tarihi, deprem yinelenme aralıkları gibi fay parametreleri ve deprem tehlikesi tarafından belirlenir ve 20 yılda değişen bir deprem haritasında bu parametrelerin bu kadar kısa zaman aralığında değiştiğini ileri sürmek yer bilime aykırıdır. Bu deprem haritası hazırlanırken uluslararası norm ve standartlar göz önüne alınarak kamu yararı çerçevesinde çalışmaların yapılması gerekirdi."

"Tehlike haritası, zemin etüt raporlarında kullanılamaz"

Yayınlanan haritanın "Tehlike Haritası" olduğunun altını çizen Dr. Tatar, haritanın, uygulamalarda kullanılmasının sakıncaları bulunduğunu bildirerek, sözlerini şöyle sürdürdü;

""Depremle ilgili açıklanan harita risk değil, tehlike haritasıdır. Ölçeği yaklaşık 2 milyon olup, 1/5000 ve 1 /1000 ölçekli Mikrobölgeleme, İmar Planına Esas Jeolojik-Jeoteknik Raporlar ve Statik Proje esas Zemin Etüt Raporlarında kullanılamaz. Artık hepimiz biliyoruz ki ülkemizin, tektonik, jeomorfolojik yapısı ve sahip olduğu iklim özellikleri nedeni ile büyük can ve mal kayıplarına yol açan doğal afetlerle sık sık karşılaşmaktadır ve karşılaşmaya bundan sonra da devam edecektir. Tüm Türkiye'yi kaya ortam olarak kabul edilen 2 milyon ölçekli bir haritanın daha büyük ölçekli haritalarda ve uygulamalarda kullanılması sakıncalı olup, dikkat edilmesi gerekmektedir."

Çalışma gurubu kuruldu

Tatar, kamuoyunu bilgilendirilmenin önemine değinerek şunları kaydetti:

“Jeoloji Mühendisleri Odası olarak bu yönetmelikle ilgili çalışma grubu kurularak çalışmalara başlanmıştır. Bu konuda uzman meslektaşlarımızdan oluşan çalışma grubunun önümüzdeki günlerde hazırlayacağı rapor kamuoyu ile paylaşılacaktır.”


Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

En yenilikçi firma “Kone”
Asansör pazarının önde gelen isimlerinden olan Kone, 8’inci kez FORBES’un en inovatif şirketler listesinde...

Haberi Oku