GÜNDEM:
'Depremlerin afete dönüşmesi önlenebilir'
TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası (JMO) Adana Şube Başkanı Dr. Mehmet Tatar, 1-7 Mart Deprem Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, doğa kaynaklı olan depremleri önlemenin mümkün olmadığını belirtti.

Depremin unutturularak, Deprem Haftası süresince senede sadece birkaç gün hatırlandığını öne süren Tatar, "Öncelikle belirtmek gerekiyor ki, deprem her unutulduğunda kendini yeni depremlerle sürekli hatırlatmaktadır. Bu nedenle depremin yılda sadece bir hafta değil devamlı gündemimizde olması gerekmektedir" dedi.

Deprem bölgeleri haritasına göre, Türkiye topraklarının yüzde 66`sının 1’inci ve 2’inci derece deprem bölgesinde bulunduğunu, konutların ise yaklaşık 16 milyonunun yani yüzde 69`unun da 1 ve 2’nci derece deprem bölgesinde bulunduğuna işaret eden Dr. Tatar, şöyle devam etti:

"Yaşadığımız büyük ölçekli depremlerde yüz bine yakın insanımızı kaybettik, yarım milyonu aşkın konutumuz ciddi şekilde hasar gördü, yüzbinlerce vatandaşımız da yaralandı. Sonuçlarını unutamadığımız felaketleri yaşadık.  Aktif bir tektonik kuşak üzerinde yer alan ülkemiz, gelecekte de değişik büyüklüklerde depremleri yaşamaya devam edecektir. Ancak, biz biliyoruz ki, aslında bir doğa olayı olan deprem, düşük standartlarda sağlıksız ve yasadışı bir yapılaşma, ranta dayalı hızlı ve düşük nitelikli kentleşme, bilimsel normlara dayalı olarak yapılması gereken arazi kullanım ve yer seçimi kararlarının rantsal kaygılara yenik düşmesi gibi faktörler nedeniyle afete dönüşmektedir. Yine biliyoruz ki, doğa kaynaklı olan depremleri önlememiz mümkün değildir. Depremlerin afete dönüşmesi önlenebilir."

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

En yenilikçi firma “Kone”
Asansör pazarının önde gelen isimlerinden olan Kone, 8’inci kez FORBES’un en inovatif şirketler listesinde...

Haberi Oku