GÜNDEM:
'Estetik kaygıların, yangın güvenliğinin önüne geçmesi yanlış”

Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği (İZODER) Başkanı Levent Pelesen, İzmir’de bir otelde meydana gelen yangın sonrası açıklama yaparak, yalıtımla ilgili detaylara dikkati çekti.

Son zamanlarda ticari yapılar başta olmak üzere tercih edilen en yaygın uygulamalardan birinin giydirme cephe uygulamaları olduğunu belirten Pelesen, “Son dönemde meydana gelen ve dış cephelerde yayılan yangınlarda, estetik görünüme sahip yanıcı dış cephe kaplamalarının tercih edilmesi ve hatalı malzeme seçimleri önemli rol oynuyor. Estetik kaygıların, yangın güvenliğinin önüne geçmesi yanlış” dedi.

Pelesen, genellikle binaya estetik görüntü veren dış cephe kaplamalarının, dış duvar ile arasında havalandırma boşluğu kalacak şekilde cepheye asıldığını ifade ederek, şunları kaydetti:

“Yangın güvenliği açısından bakacak olursak, bu havalandırma boşluğunun, yangınlarda baca etkisi yaparak alevlerin cephede hızlıca yayılmasına sebebiyet verebildiği biliniyor. Dolayısıyla yanıcı ürünlerin kullanılmaması gerekiyor. Çok çeşitli estetik çözümler sunulabilen giydirme cephe detayları giderek yaygınlaşıyor. Ülkemizdeki mevzuata göre, bu tür havalandırmalı giydirme cephe detaylarında yalıtım malzemeleri de dâhil olmak üzere hiçbir malzemenin yanmaması gerekiyor.”


Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

En yenilikçi firma “Kone”
Asansör pazarının önde gelen isimlerinden olan Kone, 8’inci kez FORBES’un en inovatif şirketler listesinde...

Haberi Oku