GÜNDEM:
İnşaat malzemeleri sektörünün 2018 ihracat hedefi 18 milyar dolar

İnşaat malzemeleri sektörünün çatı kuruluşu Türkiye İMSAD’ın 36’ncı Olağan Mali Genel Kurulu gerçekleşti. Genel kurulda, başkanlık süresinin 3 yıla çıkarılmasına karar verildi. Böylece Ferdi Erdoğan iki yıl daha Türkiye İMSAD Başkanlığı’nı üstlendi.

Türkiye İMSAD Başkanı Ferdi Erdoğan, 34 yıldır faaliyetlerini sürdüren Türkiye İMSAD’ın üyeleriyle birlikte ülke kalkınmasına, yatırımları ve ticari faaliyetleriyle, yarattığı istihdamla, dış ticaretteki başarısıyla en yüksek katkı sağlayan sivil toplum kuruluşlarından biri konumunda olduğunu söyledi. Erdoğan, “Bizler bu ülkenin sanayicileri, inşaat sektörünün temsilcileri olarak, ülkemize ve sektörümüze fayda sağlayacak çalışmalarımızı yapmakla birlikte, birtakım eksiklere de dikkat çekmeyi görev bildik” dedi.

“İnşaat sektörü büyüdükçe ülke ekonomisi de büyür”

İnşaat sektörü büyüdükçe ülke ekonomisinin de büyüdüğünün altını çizen Erdoğan, büyümelerle ilgili şu verileri paylaştı:

“2017 yılında inşaat sektöründe büyüme 3’üncü çeyrekte hızlandı ve yüzde 18,7 oldu. Türkiye Ekonomisi 2017 yılının 3’üncü çeyreğinde yüzde 11,1 büyüme gösterdi. Yılın ilk ve ikinci çeyreğinde büyümeler yüzde 5,6 ve 5,5 olarak revize edildi. Böylece yılın ilk 9 ayında inşaat sektörü yüzde 9,9, Türkiye ekonomisi yüzde 7,3 büyüdü. Bu verilerden hareketle 2018 yılında inşaat sektörünün yüzde 4-5 oranında büyüme gerçekleştirmesini bekliyoruz.”

“Toplam pazar büyüklüğü 113,4 milyar dolar”

Türkiye’nin en güçlü sanayi kollarından birini temsil ettiklerini vurgulayan Türkiye İMSAD Başkanı Ferdi Erdoğan, “100’ün üzerinde ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. İç pazar büyüklüğünün şu anda tahmini 97 milyar dolar olduğunu söyleyebiliriz. Dolayısıyla 2017 yılı toplam pazar büyüklüğümüzün de 113,4 milyar dolar olmasını bekliyoruz. 2017 yılındaki 16,4 milyar dolarlık toplam ihracat ile sektörümüzün Türkiye toplam ihracatındaki payı yüzde 10,4, cari açığa katkımız ise yüzde 183 oldu” diye konuştu.

“Ocak ayına iyi başladık”

İhracat ve ithalat performanslarına da değinen Türkiye İMSAD Başkanı Ferdi Erdoğan, şunları söyledi: 

“Sektörümüz 2018 Ocak ayına oldukça iyi başladı. 2016 yılındaki 15,24 milyar dolarlık ihracatın ardından 2017 yılındaki 16,4 milyar dolarlık ihracat ile yılı iyi kapadığımızı söyleyebiliriz. Ocak ayındaki ihracat performansımız da yıllık ihracattaki artışı destekler nitelikte. Dolayısıyla 2018 yılında ihracatımızın 17-18 milyar dolar bandında gerçekleşmesini bekliyoruz. İthalatımız ise 2017 yılında 8,9 milyar dolar oldu. 2016 yılında bu rakam 9,3 milyar dolardı.”

“Dış ticaretteki gelişmeleri detaylı izliyoruz”

2018 yılı itibarıyla yeni bir endeksi daha hayata geçirdiklerini hatırlatan Türkiye İMSAD Başkanı Ferdi Erdoğan, “İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeksleri ile amacımız, inşaat malzemeleri sanayinde yer alan ürünlerin dış ticaret mutlak verilerini derlemek ve bu veriler yardımıyla dış ticaretteki gelişmeleri detaylarıyla izlemek ve değerlendirmek. Türkiye İMSAD olarak ülkemize ve sektörümüzün gelişmesine bundan sonraki yıllarda da aynı şevk ve heyecanla devam etmemizi diliyor, geride bıraktığımız 34 yılda Türkiye İMSAD’ın bugünlere gelmesinde emeği geçen tüm başkanlarımıza, yöneticilerimize ve çalışanlarımıza içten saygı ve minnetlerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Türkiye İMSAD Başkanı Ferdi Erdoğan’dan sonra Türkiye İMSAD Ekonomi Danışmanı Can Fuat Gürlesel, global ekonomi ve Türkiye ekonomisi ile inşaat sektörü hakkında detaylı bir sunum gerçekleştirdi. Konuk konuşmacı Gazeteci Metehan Demir de ülke gündemini ve yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi. 
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

En yenilikçi firma “Kone”
Asansör pazarının önde gelen isimlerinden olan Kone, 8’inci kez FORBES’un en inovatif şirketler listesinde...

Haberi Oku