GÜNDEM:
İnşaat sektöründe istihdam oranı azaldı, maaş arttı
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2017 yılının 4’üncü çeyrek dönemine ait takvim etkilerinden arındırılmış inşaat istihdam endeksi verileri yayımlandı. Takvim etkilerinden arındırılmış inşaat istihdam endeksi 2017 yılı 4’üncü çeyreğinde, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 5,7 oranında, 2017 yılında da bir önceki yıla göre yüzde 9,2 oranında azaldı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış inşaat istihdam endeksi ise bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,0 oranında düştü.

Çalışılan saat yüzde 5,7 azaldı

Takvim etkilerinden arındırılmış inşaat çalışılan saat endeksi 2017 yılı 4’üncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 5,7 oranında azalırken, 2017 yılında bir önceki yıla göre yüzde 8,9 oranında düştü. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış inşaat çalışılan saat endeksi ise bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,8 oranında azaldı.

Brüt ücret-maaş yüzde 5,6 arttı

TÜİK verilerine göre, Takvim etkilerinden arındırılmış inşaat brüt ücret-maaş endeksi ise 2017 yılı 4’üncü çeyreğinde, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 5,6 oranında artarken, 2017 yılında bir önceki yıla göre yüzde 3,7 oranında arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış inşaat brüt ücret-maaş endeksi ise bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,6 oranında yükseldi.

Hazırlayan: Ali Güreli
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

En yenilikçi firma “Kone”
Asansör pazarının önde gelen isimlerinden olan Kone, 8’inci kez FORBES’un en inovatif şirketler listesinde...

Haberi Oku