GÜNDEM:
Kamulaştırılan THK binası yıkıldı

Adana Büyükşehir Belediyesi’nin, Adana’nın prestijini yükseltecek yeni bir kent meydanı projesi kapsamında Atatürk Caddesi ve D-400 Karayolu’na cepheli 10 katlı Türk Hava Kurumu (THK) binasının kamulaştırılarak yıkımıyla ilgili çalışmada ilk aşama tamamlandı.

1367 metrekare arsa üzerinde, 24 daire, 33 büro ve 29 dükkândan oluşan THK binasında iş makineleriyle yıkımına geçilmeden önce geri dönüşüm ve hurda değeri taşıyan malzemelerin söküm işleri yapıldı.  Çevresinde güvenlik önlemleri alınıp, yaya yollarının tel örgülü bariyerlerle geçişe kapatılan binanın en üst katına vinçle çıkarılan iki iş makinesiyle, kat eksiltme yöntemi uygulandı. Bina, şubat ayı içerisinde bu yöntemle tamamen yıkıldı.

9 dönümlük alana yeni kent meydanı hedefleniyor

THK binasının yıkımıyla Adana Büyükşehir Belediyesi’nin yaklaşık 2 bin metrekare arsa kazanacağı belirtildi. Toplam 9 dönüm alanda Adana’ya kent meydanı kazandırmayı hedefleyen Adana Büyükşehir Belediyesi’nin yıkılan THK binasının doğusundaki okul binası ve bahçesini de kamulaştırıp, projeye dâhil etmek için çalışmalarını sürdürdüğü ifade edildi.

Meydan için ulusal proje yarışması

Adana Büyükşehir Belediyesi Projeler Daire Başkanlığı bürokratları, yeni kent meydanı projesinin ulusal ölçekte düzenlenecek yarışma ile ortaya çıkarılmasını kararlaştırdı. Yabancı mimarların da katılımına açık olacak ödüllü proje yarışmasıyla, Adana’ya prestij kazandıracak yeni bir meydan düzenlemesinin hedeflendiği duyuruldu. 

Hazırlayan: Ali Güreli
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

En yenilikçi firma “Kone”
Asansör pazarının önde gelen isimlerinden olan Kone, 8’inci kez FORBES’un en inovatif şirketler listesinde...

Haberi Oku