GÜNDEM:
Konut sektörü, KDV indirimi ve kampanyadan memnun
Bakanlar Kurulu kararıyla konut teslimlerinde uygulanan yüzde 18'lik KDV, 31 Ekim'e kadar yüzde 8'e, tapu harcı oranı da yüzde 4'ten 3'e indirildi. Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre 31 Ekim 2018 tarihine kadar tapu işlemleri üzerinden binde 20 oranında alınan tapu harcı, konut ve işyerlerinde binde 15 olarak yeniden belirlendi.
Başbakan Binali Yıldırım'ın geçtiğimiz günlerde bankaların konut sektörünü canlandırmak için kampanya başlatacağını açıklamasının ardından konut kredisi faizlerinin yüzde 1'in altına inmesi için ilk adım atıldı. Ziraat Bankası, 500 bin TL'ye kadar olan konut kredilerinin 11 Mayıs 2018 tarihinden itibaren 10 yıla kadar olan vadelerde aylık faiz oranının yüzde 0,98'e indirildiğini açıkladı. Konut sektörünü rahatlatacak kararlar ve konut kredisi kampanyası, hem sektör temsilcilerini hem de gayrimenkul sahibi olmak isteyenleri sevindirdi.

İmar barışı

Başbakan Binali Yıldırım'ın Bakanlar Kurulu'nda açıkladığı imar barışı ile ilgili görüşmelere de başlandı. İmar barışı konusunda yapılan son açıklamalara göre Boğaz'daki yapılar bu kapsamdan çıkarıldı. Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren İmar barışı hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki tarafından da açıklama yapıldı. Bakan Özhaseki’nin açıklamasına göre, imar barışı kapsamında boğazdaki yapılar ve Sultanahmet’deki yapılar bu kapsama alınmayacak. Türkiye genelinde yaklaşık 13 milyon konutu ilgilendiren düzenleme, mülkiyet ve imar sorunu olan, ruhsatsız ya da imar mevzuatına aykırı olarak eklentiler yapılmış yapıları kapsıyor.  

“Süre en az 24 ay olmalı”

Adana Kamu Müteahhitleri Derneği Başkanı Mustafa Karslıoğlu, konut teslimlerinde uygulanan yüzde 18'lik KDV’nin yüzde 8'e, tapu harcı oranının yüzde 4'ten 3'e indirilmesinin sevindirici olduğunu söyledi.

Ancak, bu tür popülist yaklaşımlardan uzak durulması gerektiğini belirten Karslıoğlu,  “Bu konuda alınan kararların belirli sürelerle sınırlı kalmamasını istiyoruz. 6 aylık süre yetmez. En az 24 ay olmalı. Devam eden projelerin bitip tapuya gelmesi yaklaşık 2 yıl sürer. Hükümetten bunu bekliyoruz. 6 aylık sürede tapuyla ilgili işi olmayan vatandaş veya müteahhit bundan yararlanamayacak mı? Bu dikkate alınarak süre daha uzun olmalı” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Adana’ya geldiğinde, sektörün sorunlarına ilişkin dosya sunduğunu ifade eden Karslıoğlu, şöyle konuştu:

“Beklentilerimiz şu; demirde KDV oranının yüzde 9’a çekilmesi. Bu, piyasayı kısa zamanda canlandıracak bir argüman olur. Onun haricinde müteahhitlik sektörüyle ilgili yasal düzenleme yapılmasını bekliyoruz.  Bu düzenleme, sektör için en iyi düzenleme olur. Önüne gelen müteahhitlik yapıyor. İsteyen 2 bin 250 liraya şirket kuruyor, 100 liraya kartvizit bastırıyor ve müteahhitliğe başlıyor. Böyle bir durum olan sektörde KDV ve tapu giderlerinde indirim yapsan ne olur, yapmasan ne olur. ‘Lokomotif sektör’ deniyor ama makinist bozuk. Makinist düzeltilmeden vagon düzeltilmez. Ancak ümitliyiz.  Cumhurbaşkanımız, seçimlerden sonra bu sorunları gündeme getireceği sözünü verdi. Her şeyin ilkini yapan Cumhurbaşkanımız bunun da ilkini yaparak müteahhitlik yasasını çıkaracağından eminim.” 
“Sektör ivme kazanacak”

Konut teslimlerinde ve tapu harcı oranı değişikliği ile ilgili açıklamalarda bulunan MiaVita Beytepe Yatırımcısı Nurettin Yılmaz, bu karar ile birlikte inşaat sektörünün ivme kazanacağını söyledi.

İnşaat sektörünü ilgilendirecek her türlü teşvikin ülke ekonomisine yapılmış olacağını belirten Yılmaz, “Çünkü inşaat sektörü hem bir istihdam deposu hem de kendisine bağlı bir yığın alt ve tamamlayıcı sektörlerin lideri konumunda. Bu sebepten küçükte olsa alınan bu teşvik kararlarının sadece bir sektöre değil, ülke ekonomisine yapılmış bir katkı olarak değerlendirilmesini isteriz. Umudumuz ve beklentimiz bu tarz kollayıcı desteklerin sürmesi ve uzun süredir durgun seyreden gayrimenkul sektörünün canlanmasıdır” açıklamasında bulundu.

“Yapılan indirimler olumlu”

Ülkealan Yapı Endüstrisi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Ülkealan, yapılan düzenlemelerin piyasalara hareketlilik getireceğini söyledi.

Düzenlemelerin, konut stoklarının erimesine, tüketicinin sınırlı süre için bile olsa fiyat avantajı elde etmesine ve kayıt dışılığın azalmasına sebep olacağını vurgulayan Ülkealan, “Yapılan bu indirimin çok olumlu olduğuna ve sektörün, piyasaların hareketlenmesine sebep olacağı inancındayım. Umarım ki, bu yapılan iyileştirme kalıcı olur ve sektördeki KDV uçurumunu ortadan kaldırır” ifadelerini kullandı.

“Türkiye ekonomisine can suyu olacak”

Tona Yapı ve Safe İnşaat Ortaklığı İcra Kurulu Başkanı İlhan Erdal, inşaat sektörünün, beslediği yan sektörler ile ekonomik anlamda Türkiye’nin çarklarını işlettiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Alınan karar doğrultusunda konut piyasasında bir hareketlilik yaşanacağını düşünüyorum. Yapılan bu teşvikler sadece inşaat sektörüne değil aynı zamanda da Türkiye ekonomisine can suyu olacaktır. Bu teşviklerin düzenli hale getirilmesi en büyük temennimiz. Bu düzenlemeler karşısında bankaların da konut kredilerindeki faiz oranlarını gözden geçirmelerini bekliyorduk. İlk adım Ziraat Bankası’ndan geldi. Bu, ülkemiz ekonomisi için artı bir durum daha oluşturacak.”

 

Hazırlayan: Ali Güreli
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

En yenilikçi firma “Kone”
Asansör pazarının önde gelen isimlerinden olan Kone, 8’inci kez FORBES’un en inovatif şirketler listesinde...

Haberi Oku