GÜNDEM:
Müteahhitler Birliği'nin yeni başkanı Mithat Yenigün
Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) 31. Olağan Genel Kurulu, birliğin Ankara’daki yeni Genel Merkez binasında gerçekleştirildi. Genel kurulda yapılan seçime tek aday olarak giren Yenigün İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Yenigün TMB’nin yeni başkanı seçildi. Yenigün, 3 yıl başkanlığı yürüten Emin Sazak’tan görevi devraldı.

Geçtiğimiz dönem TMB Yüksek Danışma Kurulu üyeliği görevini üstlenen yeni başkan Mithat Yenigün, yaptığı teşekkür konuşmasında, Türk müteahhitlerin dünya çapında çok ciddi işler yaptığını vurgulayarak şöyle konuştu: “Hep birlikte daha büyük başarılara imza atmak için çalışacağız. Yaratacağımız sinerjiyle, sorunlarımızı tek tek aşarak, çok daha güçlü, çok daha etkili, çok daha iddialı bir sektör haline geleceğimizden hiç şüphe duymuyorum. Türk müteahhitlerinin dünyada neler başarabileceğini hep beraber göstereceğimize inancım tamdır.”

Yenigün aktif işadamı kimliğiyle öne çıkıyor

İnşaat sektörünün yanı sıra, enerji, turizm, yapı malzemeleri üretimi ve danışmanlık alanındaki yatırımlarıyla dikkat çeken Yenigün İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Yenigün, aktif işadamı kimliğiyle dikkat çekiyor. Kamuoyunun Fenerbahçe Spor Kulübü Derneklerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi ve Asbaşkan olarak tanıdığı Yenigün aynı zamanda DEİK Türk-Katar İş Konseyi Başkanlığı, İnşaat ve Tesisat Sanayicileri İşverenler Sendikası (İNTES) Yüksek Danışma Kurulu Üyeliği ve Türkiye Turizm Yatırımcılar Derneği (TYD) Üyeliği görevlerini de yürütüyor.

Yeni yönetim 3 yıl görev yapacak

TMB'nin 31.Olağan Genel Kurulunda seçilen ve önümüzdeki 3 yıllık dönemde görev alacak olan yönetim kurulu üyelerinin listesi şöyle:

Mithat YENİGÜN Başkan YENİGÜN İnşaat A.Ş.
Emre AYKAR Başkan V. YAPI MERKEZİ İnşaat ve Sanayi A.Ş.
Can AYNAGÖZ Başkan V. MESA Şirketler Topluluğu
Selim BORA Başkan V. SUMMA Turizm Yatırımcılığı A.Ş.
Burak TALU Başkan V. DOĞUŞ İnşaat ve Ticaret A.Ş.
Ayşen TELEMEZ Muhasip Üye YAŞAR ÖZKAN Mühendislik ve Müteahhitlik A.Ş.
Kartal USLUEL Muhasip Üye V. USLUEL Enerji Tesisleri Taahhüt ve Ticaret A.Ş.
İlhan ADİLOĞLU Üye ESER Taahhüt ve Sanayi A.Ş.
Hüseyin ARSLAN Üye YDA İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Deha EMRAL Üye ÖZDEMİR İnşaat Turizm Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Kemal GÜLERYÜZ Üye GÜLERMAK Ağır Sanayi İnşaat ve Taahhüt A.Ş.
Cahit KARAKULLUKÇU Üye ÖZGÜN İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.
Murat ÜSTAY Üye ÜSTAY Yapı Taahhüt ve Ticaret A.Ş.

Yenigün İnşaat Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı MİTHAT YENİGÜN kimdir?

1947 yılında Mardin Midyat’ta doğan Mithat Yenigün, 1964 yılında İstanbul Haydarpaşa Lisesi’nden mezun oldu. 1969 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği lisans ve yüksek lisans eğitimlerini tamamladı. Ardından Bayındırlık ve İskân Bakanlığı’nda kontrolör olarak göreve başlayan Yenigün, 1973 yılında Mithat Yenigün Ferdi İşletmesi’ni kurarak iş hayatına adım attı. Ulusal ve uluslararası inşaat sektöründe büyük projelere imza atan Mithat Yenigün, 1982’de pek çok alanda faaliyet gösterdiği Yenigün İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.’yi kurdu.

Antalya-Belek’e 1200 yatak kapasiteli Sentido Zeynep Golf Resort yatırımını yaparak turizm sektörüne giren Yenigün, uluslararası alanda faaliyet gösteren dünyanın en büyük müteahhit firmaları arasına girmeyi başardı.

Bugün inşaat sektörünün yanı sıra, enerji, turizm, yapı malzemeleri üretimi ve danışmanlık alanındaki yatırımlarıyla büyümeye devam eden Yenigün İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürüten Mithat Yenigün; Forza Turizm, AGM Staretjik Çözümler, Yenigün Polska, Yenigün Enerji, Beyali Enerji, Noviy Den, Diyartuğ Tuğla ve Metok İnşaat’ın da yönetim kurullarında da aktif olarak görev almaktadır. Orta düzeyde İngilizce bilen Mithat Yenigün’ün sanayi, turizm ve spor dünyasında üstlendiği görevler:

• DEİK Türk-Katar İş Konseyi Başkanı,
• Türkiye Turizm Yatırımcılar Derneği (TYD) Üyesi,
• İnşaat ve Tesisat Sanayicileri İşverenler Sendikası (İNTES) Yüksek Danışma Kurulu Üyesi,
• Türkiye Sanayici İşadamları Derneği (TÜSİAD) Üyesi,
• Fenerbahçe Spor Kulübü Derneklerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi ve Asbaşkan.


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

En yenilikçi firma “Kone”
Asansör pazarının önde gelen isimlerinden olan Kone, 8’inci kez FORBES’un en inovatif şirketler listesinde...

Haberi Oku