GÜNDEM:
Türk müteahhitler dünyanın projesini üstleniyor
Türkiye Müteahhitler Birliği’nin “2018 Nisan İnşaat Sektörü Analizi” yayımlandı. Küresel ölçekli piyasalara ilişkin verilerin de yer aldığı analizde Türkiye’nin yurt dışı müteahhitlik hizmetlerine ilişkin çarpıcı bilgiler verildi.

Yurt dışı müteahhitlik hizmetlerinde toparlanma beklentisinin bulunduğu belirtilen analize göre, Türk müteahhitlik firmalarınca 1972'den 2018 ilk çeyrek sonuna kadar 119 ülkede üstlenilen 9 bin 309 projenin bedeli 359.2 milyar dolara ulaştı.

Türkiye’nin yurt dışı müteahhitlik hizmetlerinin başladığı tarihten bu yana üstlenilen projelerin bölgelere göre dağılımına bakıldığında, projelerin yüzde 46.2'si Avrasya, yüzde 26.6'sı Ortadoğu, yüzde 18.2'si ise Afrika ülkelerinde gerçekleştirildi. Analizde, şu bilgiler paylaşıldı:

Rusya ile düzelen ilişkiler, iş hacmini artırdı

“2018 yılının ilk çeyreğinde yurt dışında 3.4 milyar dolar tutarında 32 yeni proje üstlenildi. Bu performans, 2017 yılının aynı döneminde 2.9 milyar dolar, 2016 yılının aynı döneminde 1.1 milyar doları olarak gerçekleşen proje bedelleriyle karşılaştırıldığında, yurt dışı müteahhitlik hizmetleri segmentine ilişkin toparlanma beklentilerini güçlendirdi. Yurt dışı müteahhitlik hizmetleri açısından en önemli pazar olan Rusya ile düzelen ilişkiler, sektördeki iş hacmini belli oranda arttırdı ve 2017 yılında Rusya'da yaklaşık 2 milyar dolar tutarında proje üstlenildi. Bununla birlikte, enerji fiyatlarında geçtiğimiz dönemde kaydedilen derece derece olan toparlanma, Türk müteahhitlerin hâlihazırda çok güçlü referanslara sahip olduğu enerji ihracatçısı pazarlardaki inşaat faaliyetine ve dolayısıyla Türk müteahhitlerin söz konusu pazarlardaki iş hacmine olumlu yansıdı.”

Diğer taraftan, Türk müteahhitlik firmalarının yurt dışında imzalanan yıllık sözleşme proje tutarı son 2 yıllık dönemde geçmiş yıllara oranla belirgin bir şekilde gerileme gösterdi. Türk firmalarının yurt dışında üstlendikleri yıllık yeni proje tutarı 2012-2015 döneminde 25-30 milyar dolar bandına oturmuş durumdayken, 2016-2017 döneminde yurt dışında üstlenilen yeni proje tutarı 14-15 milyar bandına indi. Bu durumun büyük ölçüde sektörün ana pazarlarındaki jeopolitik sorunlardan kaynaklandığı belirtilen analiz, şöyle devam etti:

“Irak ve Libya başta olmak üzere geleneksel pazarlarda bütünüyle toparlanma halen söz konusu olmamış, artarak süren jeopolitik riskler sektörün yurt dışındaki faaliyetlerini ve büyüme olanaklarını sınırlamaya devam etmiştir. Konvansiyonel pazarlardan doğan kaybı dengeleyebilecek yeni fırsatlar için, potansiyel pazarlar olan Sahra Altı Afrika, Hindistan, Ağustos 2017 tarihinde Türkiye'nin Sektörel Diyalog Ortağı olduğu ASEAN (Güney Doğu Asya Ülkeleri Birliği) Bölgesi ve Latin Amerika pazarları yakından takip edilmektedir. Önümüzdeki dönemde, belirli düzeyde artış ivmesi kazanan enerji fiyatları, Suudi Arabistan, Cezayir, Türkmenistan gibi Türk müteahhitlik firmalarının referanslarının güçlü olduğu pazarlardaki yatırım ortamı ve finansman koşullarına olumlu yansıyabilecektir. Rusya ile ilişkilerimizdeki normalleşmenin yanı sıra, Sahra Altı Afrika başta olmak üzere potansiyel pazarlardaki fırsatlar da göz önüne alındığında, en kötü dönemin geride kaldığı, önümüzdeki yılın, yurt dışı müteahhitlik hizmetlerinin gelişimi açısından son 10 yıllık dönemde kazanılmış ivmenin kaybedildiği 2016-2017 döneminden daha olumlu olacağı değerlendirilmektedir.”
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

En yenilikçi firma “Kone”
Asansör pazarının önde gelen isimlerinden olan Kone, 8’inci kez FORBES’un en inovatif şirketler listesinde...

Haberi Oku