GÜNDEM:
'Türkiye, ‘su fakiri' bir ülke olmaya aday”

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Adana Şube Başkanı Zekeriya Turanbayburt, Dünya Su Günü nedeniyle Elektrik, Gıda,  Jeofizik, Kimya, Makine, Ziraat Mühendisleri ve Peyzaj Mimarları Odası Adana şubeleri adına yaptığı açıklamada, temiz su sorununun giderek büyüdüğünü söyledi.

Dünya Su Günü 2018 yılı temasının “Su İçin Doğal Çözümler” olarak belirlendiğini ifade eden Turanbayburt, bu temayla, 21’inci yüzyılda karşılaşılan su sorunlarının, doğaya dayalı çözümlerinin araştırılması ve uygulanmasının amaçlandığını dile getirdi.

Turanbayburt, çevreye verilen zararların, iklim değişikliği ile dünya çapında gözlemlenen su merkezli krizleri yarattığına dikkati çekerek, “Bitki örtüsüne, toprağa, nehir ve göllere verilen zararlar,  sel ve kıtlık yaratmakta, su kaynaklarında yaşanan kirliğinin daha da kötüleşmesine neden olmaktadır.  Sanayi ve enerji üretiminde kullanılan sular hem ekosisteme zarar vermekte hem de kirlilik yaratmaktadır. Çevremizdeki ekosistemleri görmezden geldikçe yaşamamız ve ilerlememiz için gerekli olan temiz suyun, herkese ulaşması zorlaşmaktadır” dedi.

“Bugün 2,1 milyar insan, evinde güvenli içme suyu olmadan yaşıyor”

Doğaya dayalı çözümlerin, su sorunlarının çoğunu çözme potansiyeline sahip olduğunu vurgulayan Turanbayburt,  şöyle konuştu:

“Yeni ormanların dikilmesi, nehirlerin taşkın yataklarına yeniden bağlanması ve sulak alanların restore edilmesi, su döngüsünü yeniden dengeleyecek, insan sağlığını ve geçim kaynaklarını iyileştirmeye katkı sağlayacaktır. Bugün 2,1 milyar insan, evinde güvenli içme suyu olmadan yaşıyor. Yaklaşık 1,8 milyar insan, insan dışkısından kirlenmeye karşı koruma sağlanmayan, onaylanmamış bir içme suyu kaynağı kullanmaktadır. Bugün, yaklaşık 1,8 milyar insan, arazi bozulumu ve çölleşmeden etkileniyor. Ormanlık arazinin en az yüzde 65'i bozulmuş durumdadır. Tüm bu nedenlerle, 2018 Dünya Su Günü’nde, geleceğe dair umutlu değil aksine kaygılıyız. Kaygımızı artıran, dünya nüfusunun dörtte birinin su sorunu yaşıyor olması, her yıl hala çok sayıda insanın temiz sudan mahrum kaldığı için hastalanarak ölüyor olmasıdır. Kaygılıyız, çünkü Türkiye sanıldığı gibi su zengini bir ülke değil, aksine ‘su sıkıntısı çeken ülkeler’ kategorisinde yer almakta ve TÜİK’e göre nüfusu 2030'da 100 milyona ulaşması öngörülen Türkiye, ‘su fakiri’ bir ülke olmaya aday” ifadelerini kullandı.

“Yeraltı su kaynaklarının korunması, hayati önem taşıyor”

Turanbayburt, mevcut durum karşında bilinçli su tüketiminin yaygınlaştırılmasının önemine değinerek, şunları kaydetti:

“Su kaynaklarımızın korunması, nehirlerimizin, derelerimizin, yeraltı su kaynaklarımızın talandan korunması hayati önemdedir. Temiz su kaynaklarımızın korunması için tarımda basınçlı su sisteminin kullanımını sağlamalıyız. Su kaynaklarımızı koruyan, sürdürülebilirliğini temin eden acil eylem planının ve su politikasının hayata geçirilmesini sağlamalıyız. Ekolojik dengeyi alt üst eden HES projelerine karşı durmalıyız. Arıtma, evsel atık ve endüstriyel atık tesislerinin yaygınlaştırılmasını temin etmeliyiz. Su kullanım hakkı halktan alınmıştır. Suyun alınıp satılan bir meta olmaktan çıkartılıp, herkes için su güvenliğinin olması için mücadele etmeliyiz.  Tehlikenin farkındayız ve temiz su hakkımız, çevre hakkımız dolayısıyla yaşam hakkımız için önlemlerin alınması mutlaka sağlanmalıdır. Bu nedenle, ülkemizdeki su kaynaklarının korunmasına dikkati çekme amacıyla, 22 Mart Perşembe günü saat 13.00’da Yaşar Kemal Kültür Merkezinde Panel düzenleyeceğiz.”

Turanbayburt, “Su Politikaları ve Suyun Kullanım Alanları” konularının ele alınacağı panelde, Prof. Dr. Beyza Üstün, Prof. Dr. Rıza Kamber Av. İsmail Hakkı Atal, Yrd. Doç. Dr. Rozelin Aydın,  Jeofizik Mühendisi Melih Baki ve Esecan Akbulut’un konuşmacı olarak yer alacağını belirterek, tüm duyarlı kesimleri davet etti.

Açıklamaya,  Elektrik, Gıda,  Jeofizik, Kimya, Makine, Ziraat Mühendisleri ve Peyzaj Mimarları Odası Adana şubelerinin yöneticileri ve üyeleri de katıldı.

Hazırlayan: Ali Güreli

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

En yenilikçi firma “Kone”
Asansör pazarının önde gelen isimlerinden olan Kone, 8’inci kez FORBES’un en inovatif şirketler listesinde...

Haberi Oku