GÜNDEM:
'Türkiye'de 7 milyon yapı stoku yenilenmek durumunda”

CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Adana Şube Başkanı Zekeriya Turanbayburt ve yönetim kurulu üyelerini ziyaretinde, inşaat mühendisliğinin her zeminde ve her şart altında güvenli ve sağlıklı yapılaşmanın mümkün olduğunu kanıtlayan bir bilim dalı olduğunu söyledi.

Üyesi olduğu İMO Adana Şubesi’nin kent ve kentli adına her zamanki gibi önemli çalışmalar yapacağına inandığını belirten Tümer, “Adana’nın, yıllara dayanan pek çok sorunu var. Bunların sihirli bir değnekle bir anda çözülmesi elbette mümkün değil. Görmek istediğimiz sorunların çözülmesi yönünde sağlıklı adımların atılması, bu sorunlara yenilerini ekleyecek, telafisi zor kararlardan ve uygulamalardan vazgeçilmesidir” dedi.
 
Deprem tehlikesine işaret etti

Kent yaşamındaki sorunların daha da karmaşık bir yapıya dönüşmemesi için çözüm yollarının ivedilikle,  gelişen bilim ve teknolojinin ışığında etkin bir şekilde tartışılması, bu konudaki çağdaş uygulamaların ve teknolojik gelişmelerin incelenerek hayata geçirilmesinin önemine değinen Tümer, şunları söyledi:

“Türkiye topraklarının yüzde 66’sı birinci ve ikinci derece deprem bölgesinde, ülke nüfusunun yüzde 70’i ve büyük sanayi tesislerinin yüzde 75’i deprem tehlikesi altında. Türkiye’deki yaklaşık 20 milyon yapı stokundan 7 milyonunun yenilenmesi gerekiyor. Kentsel dönüşüm projeleri özenle hazırlanmadığı takdirde, ülke kaynaklarının kötü kullanımının önüne geçilemeyeceği gibi, bu durumdan çevre olumsuz etkilenir ve hak sahipleri adaletsizlikle karşı karşıya kalır.” 

Kentsel dönüşüm projeleri

İMO Adana Şube Başkanı Zekeriya Turanbayburt ise Tümer’e ziyareti için teşekkür ederek, “Adana’da kentsel dönüşümle ilgili olarak 35 proje alanı bulunmaktadır. Ancak bunlardan üçünün iptali söz konusudur. Bu 35 proje alanının bir kısmı oldukça eski tarihli ilan edilen alanlardır. Örneğin Sinanpaşa Mahallesinde yaşayanlar 11 yıldır mahallelerinde ne olacağını bilememenin sıkıntısını yaşamaktadır. Aslında bu neredeyse tüm bölgeler için geçerlidir. Vatandaşlar, bölgelerine ilişkin projelerle ilgili bilgi alamamaktadır” dedi.

Kentsel dönüşüm süreçlerinde açık ve adil dönüşüm seçeneklerinin geliştirilmesinin hayati önemde olduğunu belirten Turanbayburt, “Bunun olabilmesi için de planlamalarda katılımcı süreçler izlenmelidir. Önerilen dönüşüm modeliyle mahalle halkının olanaklarının tutarlılığının sağlanması gerektiği gibi mahallelilere güvenli olduğu kadar sosyal kültürel yaşamlarının niteliğini artıran çevre koşullarına sahip konutlar sunulmalıdır” ifadelerini kullandı.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

En yenilikçi firma “Kone”
Asansör pazarının önde gelen isimlerinden olan Kone, 8’inci kez FORBES’un en inovatif şirketler listesinde...

Haberi Oku