ISITMA - SOĞUTMA:
Termo Teknik ErP standardında ürünler sunuyor
İngiltere’de IDEAL Boilers üretim tesislerinde 110 yıllık tecrübe ve 6 Sigma ile üretilen ve Termo Teknik tarafından Türkiye’ye sunulan ısıtma sistemleri ürünleri, 21 Nisan’da  yürürlüğe giren  ErP (Energy Related Products - Enerji İlişkili Ürünler) yönetmeliğinin gerekli gördüğü tüm özelliklere sahip bulunuyor.

Termo Teknik
Bayi Kanalı Satış Müdürü Selim Kabiloğlu, Termo Teknik’in 2015 yılından beri Türkiye’de ErP standartlarında ürünler sattığını belirterek, “Yeni düzenlemeyi sevinçle karşılıyoruz. Bu düzenleme ile  eneri verimliliği artacak, son kullanıcılar tasarruf yapacak ve ısıtma sistemleri daha çevreci hale gelecektir” dedi. 

ErP nedir?

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde aşamalı olarak uygulamaya konulan ErP (Energy Related Products - Enerji İlişkili Ürünler)
yönetmeliği, enerji tüketimi yapan cihazlarda bir dizi standardı zorunlu hale getiriyor.

Yönetmelik gereği Türkiye’de, 400 kW ısıtma gücüne kadar konvansiyonel kombi ve kazanların üretim ve ithalatı 21 Nisan 2018 tarihinden itibaren yasaklanıyor. Yönetmelik ile düzenlenen 0 - 70 kW kapasite aralığındaki sıvı ve gaz yakıtlı cihaz ısıtma ürünlerinin  ise enerji verimliliklerini gösteren ürün etiketlerinin detaylı olarak hazırlanarak ürün ve/veya ambalaj üzerinde konumlandırılması ve bu ürünlerin NOx emisyonunun 56 mg/kWh’nın altında olması zorunlu hale geliyor.

Hâlihazırda kullanılan hermetik konvansiyonel cihazlar  kullanılmaya devam edecek. Kombisini değiştirmek isteyen kullanıcılar ise yoğuşmalı cihazlar ile değiştirmek zorunda olacak. Böylece yönetmelik dışında kalan diğer ürünlerin kademeli olarak kullanımdan kaldırılarak ortalama enerji verimliliğinin makro düzeyde üst seviyelere çekilebilmesi sağlanacak. ERP yönetmeliği, enerji tüketimini ve karbondioksit salınımını global bir çerçevede azaltmayı amaçlıyor.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Warmhaus, İGDAŞ sertifikalı tesisatçılarla...
Warmhaus, İkinci İstanbul İç Tesisat Buluşması’nda İGDAŞ sertifikalı 400’den fazla tesisatçı ile...

Haberi Oku