KENTSEL DÖNÜŞÜM:
Adana'nın kentsel dönüşüm alanları

Dünya kentlerinde aşırı nüfus yığılmaları, yanlış yer seçimi ve doğal afetler gibi nedenlerle yenileme, dönüşüm, yeniden yerleştirme ve iyileştirmeye yönelik farklı projeler uygulanırken, Türkiye'de de sorunlu alanların yeniden dönüştürülmesi amacıyla çalışmalar yapılıyor. Ülke genelinde, 20 milyon yapı stokundan 7 milyonunun yenilenmesi planlanıyor. Yeniden yapılaşmada ortaya çıkan sıkıntılar ise meslek odaları temsilcileri tarafından zaman zaman gündeme getiriliyor. 

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Adana Şube Başkanı Zekeriya Turanbayburt, özellikle sanayileşmeyle birlikte kentlerde hızlı bir yapılaşma faaliyetinin başladığı Türkiye’de, yapıların yüzde 60’ının imar yasası dışında kaçak olarak üretildiğini söyledi.

Bunun sonucunda, Türkiye genelinde afet ve deprem açısından riskli yapı stokunun bulunduğu alanların oluştuğuna dikkati çeken Turanbayburt, “Dolayısıyla deprem riski yüksek bu yapıların önemli bir kısmının yenilenmesi, kalanların güçlendirilmesi gerekiyor. Son yıllarda gündeme gelen kentsel dönüşümle, bunların yapılması planlanıyor” dedi.


Turanbayburt, yıkılıp yenileceği söz konusu olan 7 milyonluk konut sayısına sahip projelendirmelerin önemini vurgulayarak, “Çok sayıda insanın geleceğini etkileyecek, kentlerimizde önemli fiziksel, sosyal, çevresel değişim yaratacak olan bu kapsamdaki projelendirmeler, özenle planlanmalı ve aynı zamanda projeden etkilenenlerin katılımı sağlanmalı. Aksi halde, ülke kaynaklarının kötü kullanımı, çevrenin olumsuz etkilenmesi ve hak sahipleri için adaletsizlik olur” ifadelerini kullandı.

Adana’daki kentsel dönüşüm proje alanlarında azalma oldu

Turanbayburt, Türkiye genelinde olduğu gibi Adana’da da kentsel dönüşüm proje alanları bulunduğunu belirterek, geçen yıl daha fazla olan proje alanlarında, ilan edilen alanlarda aşama kaydedilememesi, iptaller, sınır revizyonu talepleri, ilçe belediyelerden yeniden talep gelmemesi gibi nedenlerle azalma olduğunu bildirdi.

Bu alanların Adana Büyükşehir Belediyesi sorumluluğunda 7, Yüreğir Belediyesi sorumluluğunda 11, Seyhan Belediyesi sorumluluğunda 8,   Çukurova Belediyesi sorumluluğunda 2, Ceyhan’da ve Kozan’da birer olmak üzere 30 proje alanı olduğunu söyleyen Turanbayburt, “Bu 30 proje alanının Yüreğir Belediyesi sorumluluğunda olan iki proje alanı rezerv alandır. Adana Büyükşehir Belediyesi sorumluluğunda olan ve 12 yıldır kentsel dönüşümün gündemde olduğu Sinanpaşa Mahallesi’nde ise 40 hektarlık alan ‘kentsel dönüşüm alanı’ olmaktan çıkartılıp, ‘özel proje alanı’na dönüştürülmüştür. Konuyla ilgili plan değişikliği, Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından 9 Mart 2018 tarihinde bir ay süre ile askıya çıkartılmıştır” diye konuştu.

Vatandaşların şikâyetleri

Turanbayburt, Adana’daki bu bölgelerden İMO Adana Şubesi’ne çok sayıda vatandaşın gelerek karşılaştıkları problemleri anlattığına işaret ederek, “Bu vatandaşların en önemli şikâyetleri, bölgelerinde yürütülen projelerle ilgili bilgi alamamaktır. Bu vatandaşlar, dile getirdikleri gibi en son aşamada, imza sürecinde hatırlanmaktadır. Görüyoruz ki kentlerin dönüşüm ile ilgili kararlar kamuoyu sorgulamasından uzakta, merkezi ve yerel yöneticiler, profesyoneller ve yatırımcılardan oluşan bir grup tarafından alınmakta ve güçsüz toplum kesimleri kendileri için hayati önem taşıyan karar süreçlerinin dışında bırakılmaktadır. Kentsel dönüşüm müzakereci bir demokrasi anlayışını gerekli kılmaktadır. Projelendirme süreçlerinde açık ve adil dönüşüm seçeneklerinin geliştirilmesi hayati önemdedir. Önerilen dönüşüm modelinde, mahalle halkının hakları, güvenli olduğu kadar sosyal ve kültürel yaşamlarının niteliğini artıran çevre koşullarına sahip konutlar sunulmalıdır” dedi.

Riskli bina tespit, yıkım ve yapım süreci

Kentsel dönüşüm kapsamına alınmayan bölgelerde parsel bazında ‘riskli bina’ çalışmaları da yürütüldüğünü ifade eden Turanbayburt, şunları kaydetti:

“Adana’da her geçen gün riskli bina tespit, yıkım ve yenilenme sayısında artış olmaktadır. Tespiti, yıkımı ve inşa süreci dâhil ciddi bir düzensizlik içeren bu çalışmalar çok önemli sorunları da beraberinde getirmektedir. Özellikle kentin görece değerli merkezlerinde, hâlihazırda düşük yoğunluklu binalara dahi yetersiz gelen alt yapı sistemleri, yol, kaldırım ve otopark ihtiyaçları geliştirilmeden, iki-üç katlı binalar yıkılarak yerine yoğunluğu yüksek çok katlı binalar yapılmakta ve bu parsel bazındaki riskli bina çalışmaları, ‘kentsel dönüşüm’ olarak kamuoyuna sunulmaktadır. Binaların büyüklükleri ve insan sayısı artmakta, dolayısıyla ihtiyaçlar katlanmakta buna karşın zaten yetersiz olan kanalizasyon, yol, kaldırım, yeşil alan ve sosyal donatı alanları giderek daha da yetersiz hale gelmektedir. Bu süreçlerdeki bir diğer sorun da riskli binaların gelişigüzel yıkılıyor olmasıdır. İnşaat Mühendisleri Adana Şubesi olarak daha yaşanabilir bir kent için çalışmalarımızı, birikimimizi ve araştırmalarımızı kamu yararına sunmaya her zaman hazırız.”  

Adana’daki kentsel dönüşüm proje alanları

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından Göl, Sinanpaşa, Fatih, Köprülü, İkibineveler, Ziyapaşa ve Buruk-Göztepe mahallelerinde 7, Yüreğir Belediyesi tarafından Kışla, Cumhuriyet, Başak, Akıncılar, Yavuzlar, Serinevler ve Atakent mahallelerinde 11, Seyhan Belediyesi tarafından İsmetpaşa-Barış, Barbaros-Bey, Döşeme, Şehitduran- Yenibey-Mestanzade, İsmetpaşa, Hürriyet, Barbaros-Yenibey-Bey, Ahmet Remzi Yüreğir mahallelerinde 8, Çukurova Belediyesi tarafından Belediyeevleri ve 100. Yıl mahallelerinde 2, Ceyhan ve Kozan belediyeleri tarafından da birer kentsel dönüşüm olmak üzere toplam 30 kentsel dönüşüm projeleri yürütülüyor.

Hazırlayan: Ali Güreli

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

“20 milyon konutun 7 milyonu depreme dayanıksız”
Meslek odaları temsilcileri, Ceyhan depreminin 19. yılında depreme dayanıklı konutlar inşa etmenin ve yasal...

Haberi Oku