MİMARİ:
Doğanın sıcaklığı çalışma alanlarında

Birçok farklı alanda iç mimari ve uygulama projelerine imza atan RSG İç Mimarlık, İzmir Makine firmasının 4 bin metrekarelik bir alana sahip fabrikasını tasarladı. Fonksiyonel mühendislik plastikleri üreten Manisa Turgutlu’daki fabrika ve yönetim binası, çalışma kalitesini arttıran fonksiyonel iç mekan tasarımları, doğadan esinlenilen detayları, beyaz ve mavi tonlarının kullanıldığı modern çizgilerle ele alınan cephesiyle alışılagelmiş endüstri yapılarının aksine sıcak ve yalın bir tasarım sunuyor.

İdari bölüm ve fabrika olmak üzere iki ana bölümden oluşan İzmir Makine Fabrika ve Yönetim Binası’nın danışma, yönetim ofisleri, açık ofisler, ARGE bölümü, yemekhane ve giyinme odalarından oluşan idari bölümünün tasarımında doğal malzemeler tercih edilmiş. Yapının genelinde hakim olan “endüstriyel yapı” algısı kullanılan akıllı yeşil duvar sistemi “green wall” ile minimize edilerek doğanın sıcaklığının çalışma alanlarında hissedilmesi amaçlanmış. Aynı zamanda iç mekanlarda kullanılan doğal taş ve ahşap malzeme ile de yakalanmak istenen ılımlı atmosferin yapının tüm mekanlarına hakim olması sağlanmış. İklimlendirme, havalandırma, aydınlatma gibi tüm iç mekan ögelerinin yer aldığı optimum bir çalışma alanı sunulması hedeflenen İzmir Makine Fabrika ve Yönetim Binası’nda kullanılan malzemeler ve tasarım çizgisiyle endüstrinin soğuk algısı ve mekanik etkisi kırılarak ferah ve fonksiyonel bir çalışma alanı elde edilmiş.

Yapının insan odaklı ve mekanlar arası etkileşiminin gözetilerek planlanması, mekanlar içerisinde iş güvenliği, hijyen ve ses kirliliği kontrolü kriterlerinin sağlanması tasarım sürecinde önem verilen diğer unsurlar olmuş.  Erişim ve kullanım kolaylığı öncelikle engelliler olmak üzere tüm kullanıcılar için tasarım sürecinde hassasiyetle değerlendirilmiş. 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Doğaltaş sektöründen mimarlara iş birliği...
Mimarlık Haftası kapsamında Mimarlar Odası İzmir Şubesi’nde mimarlara bir araya gelen Ege İhracatçı...

Haberi Oku