SANAYİ:
Türkiye'nin ham çelik üretimi yüzde 7,6 büyüdü
Türkiye Çelik Üreticileri Derneği, 2018 yılının Mart ayına ilişkin  ham çelik üretimi verilerini açıkladı. Açıklanan verilere göre, bu yılın Mart ayında Türkiye’nin toplam ham çelik üretimi yüzde 7,6 oranında büyüme göstererek 3.4 milyon ton seviyesinde gerçekleşti. Bu yılın  Ocak - Mart döneminde ise yüzde 7,9 oranında artışla 9.5 milyon üretim seviyesine ulaşıldı. Söz konusu dönemde slab üretiminde yüzde 6,8, kütük üretiminde ise yüzde 8,4 oranında gelişme kaydedildi.

Çelik tüketimi

Mart ayı verilerine göre, nihai mamul çelik tüketimi, 2017 yılının aynı ayına kıyasla yüzde 21,4 seviyesinde gerçekleşen bir artışla 2.6 milyon tona ulaşırken, yılın ilk çeyreği itibariyle yüzde 12,7 artarak 8.7 milyon tona yükseldi.

Dış ticaret

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan 2018 yılı Mart ayı dış ticaret verilerine göre de, aylık ihracat, miktar yönünden yüzde 9,7 azalarak 1 milyon 835 bin ton, değer olarak yüzde 15,9 oranında artış göstererek 1 milyar 533 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti.

Ocak-Mart döneminde ihracat 2017 yılının aynı dönemine nispetle miktar itibariyle yüzde 2,5 azalışla 5 milyon 72 bin ton, değer itibariyle yüzde 22,7 oranında artarak 4 milyar 116 milyon dolar oldu.

İthalat verileri

Mart ayı ithalatı, miktar yönünden yüzde 7,5 oranında artarak 1 milyon 535 bin ton, değer olarak yüzde 23,7 oranında artışla 1 milyar 263 milyon dolar oldu.

2018 yılının Ocak-Mart döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre, ithalat miktar yönünden yüzde 4,4 artarak 4 milyon 158 bin ton, değer olarak yüzde 26,3 artarak 3 milyar 467 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Dış ticaret dengesi

2018 yılı Mart ayında, 270 milyon dolar olan çelik ürünleri dış ticareti fazlası, yılın ilk üç ayı itibariyle 649 milyon dolara yükseldi. 2017 yılının ilk çeyreğinde yüzde 122 olan ihracatın ithalatı karşılama oranı, bu yılın aynı döneminde yüzde 119 seviyesine geriledi.

Dünya çelik üretimi

Dünya Çelik Derneği tarafından açıklanan 2018 yılı Mart ayı verilerine göre, dünya ham çelik üretimi, geçtiğimiz yılın aynı ayına kıyasla yüzde 4 artarak 148.3 milyon ton, yılın üç aylık döneminde ise yüzde 4,1 oranında gerçekleşen üretim artışıyla 426.6 milyon tona ulaştı.

Mart ayında yüzde 4,5 oranında bir artışla 74 milyon ton ham çelik üretimi gerçekleştiren Çin, yılın ilk çeyreği itibariyle üretimini yüzde 5,4 oranında arttırarak 212.2 milyon tona yükseltti. Diğer önemli çelik üreticilerinden Japonya’nın üretimi birkaç aydır devam eden duraklamanın ardından yüzde 2,2 oranında artarken, geçtiğimiz ay ikinci sıraya yükselen Hindistan ise üretimini Mart ayında da yüzde 5,3 oranında arttırarak ikinci sıradaki yerini korudu.

En büyük 10 çelik üreticisi arasında 8’inci sırada yer alan yer alan Türkiye, yılın ilk çeyreğinde yüzde 7,9 oranında artışla 9.5 milyon ton ham çelik üretimi gerçekleştirerek, üretimini en fazla artıran ikinci ülke oldu. Söz konusu dönemde,  Brezilya üretimini yüzde 4,8 oranında arttırırken, geçtiğimiz yılın son aylarından itibaren yüksek üretim artışı ile dikkat çeken ve Şubat ayında 10’uncu sıraya yükselen İran, üretimini yüzde 47 gibi büyük bir oranda arttırdı.

Değerlendirme

Türkiye Çelik Üreticileri Derneği,  çelik ürünlerinin ithalat ve ihracatı ile çelik ürünleri ithalatında ticaret sapmalarını önlemeye yönelik Ekonomi Bakanlığı tarafından soruşturma kararı almasına ilişkin, şu değerlendirmeleri yaptı:

“Çelik ürünleri ithalatının yılın ilk üç ayında, geçen yılın aynı dönemine göre miktar olarak yüzde 4,4, Mart ayında ise yüzde 7,5 oranlarında artması, ayrıca ihracatın Ocak-Mart döneminde yüzde 2,5, Mart ayında ise yüzde 9,7 oranlarında gerilemesi yılın ilerleyen ayları bakımından bir uyarı olarak değerlendirildi. İhracatta gerçekleşen Mart ayındaki gerileme, ABD başkanının 232 madde kapsamında çelik ürünleri ithalatına koyduğu yüzde 25 gümrük vergisi uygulaması ve buna bağlı olarak diğer ülkelerde baş gösteren koruma önlemlerinin artırılmasının Türkiye’nin çelik ticaretine yansıyan ilk belirtileri olarak görüldü. Yılın başlarında küresel ölçekte yaygınlaşan koruma tedbirlerinin, 2018 yılında Türk çelik sektörünü olumsuz yönde etkilemesinin söz konusu olabileceğini, iç pazarımızın korunması yönünde acilen tedbir alınmasının gerekli olduğu dile getirilmişti. Bu endişemizin, yılın ilk çeyreğinde ithalat rakamlarında görülen artış ve ihracatımızda yaşanan gerilemeyle haksız olmadığı görüldü. Türk çelik sektörünün, yılın ilerleyen aylarında daha fazla olumsuz etkilenmemesine yönelik olarak öncelikle, sektörün ihracatında en büyük pazarlarımız olan AB ve ABD’nin koruma tedbirlerinden Türk çelik ihracatının etkilenmemesinin sağlanması önem arz etmektedir. Diğer taraftan çelik sektöründe üretim ve ihracat performansının sürdürülebilmesi bakımından iç pazarımızın haksız rekabete karşı korunmasında fayda görülmektedir. Bu meyanda, Ekonomi Bakanlığı tarafından yılın ilerleyen aylarında ithalatta haksız rekabete yol açması kuvvetle muhtemel olan çelik ürünleri ticaretinde, ticaret sapmalarını önlemeye yönelik yassı mamul, çubuk, tel, profil, demiryolu ve tramvay hattı malzemeleri, boru ve içi boş profil ve paslanmaz çelik ürünlerinin ithalatına yönelik başlatılmış olan soruşturma yerinde bir uygulama olarak değerlendirilmektedir.”
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Çelik sanayi, yılın 4 ayında 6,4 milyon tonluk...
Türkiye'nin lokomotif sektörleri arasında yer alan çelik sanayi, yılın 4 ayında 6,4 milyon tonluk...

Haberi Oku